Începând de astăzi paşapoartele se vor personaliza cu caractere diacritice, potrivit şefului Serviciului Public Comunitar pentru Eliberarea şi Evidenţa Paşapoartelor Simple (SPCEEPS) Covasna, Eugeniu Constantinescu.
Acesta a precizat că noua metodă este valabilă atât în cazul paşapoartelor electronice, cât şi în cazul paşapoartele temporare, şi pentru toate limbile folosite în mod curent în România (română, maghiară, germană, etc.).