Peste 1.700 de persoane din judeţul Covasna  au solicitat urna mobilă pentru a vota viitorul preşedinte  al României.

Potrivit preşedintelui Biroului Electoral Judeţean Covasna, judecătorul Miklos Erzsebet, urna mobilă  a fost solicitată de 1.725 de persoane, care, din diverse motive, nu s-au  putut  prezenta la secţiile de votare, fiind imobilizate  la domiciliu  sau internate în  diverse instituţii sanitare ori de asistenţă socială, cum ar fi spitale şi case de bătrâni.
Printre acestea  s-au  numărat  136 de pacienţi internaţi laSpitalul Judeţean de Urgenţă din Sfântu Gheorghe. Miklos Erzsebet  a menţionat că urnele mobile  au fost mai solicitate decât la alegerile europarlamentare.
Pe listele electorale permanente  sunt  înscrise  184.390 de persoane cu drept de vot din judeţul Covasna, iar în cele 214 secţii de votare au fost distribuite 203.091 de buletine de vot şi 1.070 de ştampile.

Oana Mălina Negrea/AGERPRES

Vrei să fii notificat când apare un articol nou? Abonează-te prin e-mail