Sâmbătă, 30 septembrie a.c. polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Covasna au susținut, pentru cei mici, dar nu numai, o lecție deschisă de educație rutieră.
Zeci de copii au participat la activitatea organizată în parteneriat cu Lidl România, ocazie cu care au învățat, ori și-au reamintit regulile de circulație pe care le-au și aplicat în practică, în cadrul unui orășel în miniatură.
La sfârșit fiecare participant a fost premiat.
Conștientizarea de către cei mici a importanței cunoașterii și respectării regulilor de circulație reprezintă, pe termen lung, un factor determinant în reducerea numărului de accidente rutiere, cu implicarea acestora.
IPJ Covasna