A doua etapă de admitere în învățământul profesional și dual- 2023- este în plină desfășurare. Înscrierea candidaților are loc în perioada 25-27 iulie 2023.
Potrivit Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Covasna, candidații se înscriu la sediul unităților de învățământ cu nivel profesional/dual care au locuri libere, pe baza fișei de înscriere în învățământul profesional și dual de stat.
„În această etapă participă candidații care: nu au participat la etapa I de admitere, au participat, dar nu au fost repartizați/admiși, au fost admiși, dar nu și-au depus dosarele de înscriere la liceu sau învățământul profesional, la unitățile de învățământ care au ofertă educațională pentru învățământul profesional și/sau învățământ dual. Unitățile de învățământ care au ofertă educațională pentru învățământul profesional, respectiv dual oferă informațiile și îndrumările necesare pentru completarea de către candidați a opțiunilor pentru calificările profesionale din oferta școlii.”- a transmis IȘJ Covasna.
Pe 2 august 2023 se afișează lista candidaților admiși și a celor respinși la învățământul profesional, de către unitățile de învățământ care au ofertă pentru învățământul profesional.
Etapa a III-a va avea loc în perioada 8 – 10 august 2023.
Maria Crețu-Graur