Conducerea Direcţiei judeţene pentru Sport şi Tineret (DJST) Covasna a anunţat, în exclusivitate pentru Mesagerul de Covasna, demararea procedurii de actualizare a bazei de date ce conţine toate informaţiile referitoare la Organizaţiile Neguvernamentale de tineret din judeţ.
Procedura de actualizare a bazei de date cu ONG-urile de tineret din judeţ are loc anual şi are ca scop, printre altele, realizarea unei situaţii clare a ONG-urilor care se dedică tineretului, întrucât fondurile pentru finanţarea proiectelor de tineret sunt alocate şi după numărul acestora. „Pentru anul 2015 dorim o actualizare a acestei baze de date şi ca atare, solicităm tuturor organizaţiilor de tineret care au în structura lor tineri şi care desfăşoară activităţi pentru tineri, să intre pe site-ul DJST Covasna la categoria tineret – organizaţii neguvernamentale şi să ne ajute prin actalizarea acestei baze de date. (…) Pentru că datele lor vor putea fi publicate pe pagina Direcţiei, încercăm să demarăm această iniţiativă de a realiza un catalog online a tuturor ONG, pe care vom încerca să-l edităm, şi pe care să îl transmitem şi Ministerului Tineretului şi Sportului. Rugăm toate organizaţiile să ne sprijine în acest demers pentru că acesta ne-ar arăta o imagine vie asupra ceea ce însemnă tineret în momentul de faţă în judeţul Covasna”, a transmis conducerea Direcţiei.
. .
Maricela Dan