Începând de astăzi, 8 martie 2023, locuitorii comunei Barcani vor beneficia de asistență medicală oferită de Dr. Anton Raluca, aceasta fiind al doilea medic de familie din cadrul dispensarului din localitate.
Informația a fost făcută publică de primarul Nicoale Pastor, pe pagina sa de socializare.
„Persoanele înscrise la alte cabinete de familie din alte localități au acum șansa de a se transfera la unul dintre cei doi medici de familie. Din dorința de a aduce la noi în comună cât mai multe servicii medicale, am investit în renovarea dispensarului dar și în minimă aparatură medicală. Începând din 8 Martie, persoanele care au nevoie/doresc o investigație EKG, o pot efectua în cadrul dispensarului, la Dr. Anton Raluca”, a scris primarul Nicolae Pastor.
Potrivit acestuia, în viitorul apropiat se va deschide, în comună, un cabinet de ginecologie și unul de endocrinologie, și, dacă lucrurile merg bine, și-un centru de urgență permanent.
„Suntem o comunitate de aproximativ 4000 locuitori, prin urmare un medic de familie nu face față. Deși mereu suntem deznădăjduiți de sistemul medical românesc, iar în orașe mereu găsim cozi, m-am gândit că e de datoria noastră sa facem ceva și la noi în comună, în a da „viață” și sens dispensarului uman”, ne-a transmis Nicolae Pastor.
Maria Crețu-Graur