În deschiderea „Zilelor Sfântu Gheorghe” 2015, Corul Național de Cameră „Madrigal” va susține un concert împreună cu aproximativ 200 de copii din municipiu, implicaţi în programul „Cantus Mundi”.
. .
Zilele Sfântu Gheorghe 2015 vor fi deschise printr-un concert de excepție, susținut la Biserica „Krisztus Kiraly”, în data de 24 aprilie (a.c.), la ora 19.00, de Corul Național de Cameră ”Madrigal” și de copii din municipiu, implicați în „Cantus Mundi”- program național de socializare și integrare prin intermediul cântului coral.
„Anul acesta ne face o plăcere deosebită să avem în deschiderea <<Zilelor Sfântu Gheorghe>>, Corul Național de Cameră <<Madrigal – Marin Constantin>> , dirijat de doamna Anna Ungureanu (…), cor care va veni pentru a treia oară la Sfântu Gheorghe. Cu această ocazie, cei care vor fi prezenți la concert îi vor putea vedea pe copiii din cadrul programului național <<Cantus Mundi>>, care sunt foarte mulți și din județul Covasna – noi sperăm la aproximativ 200 de copii la acest concert de deschidere, copii care vor cânta împreună cu corul <<Madrigal>>”, a spus ieri, în cadrul unei conferințe de presă, coordonatorul de proiecte ale Asociației de Tineret „Ecou”, Mădălin Guruianu. Acesta a precizat că veniturile strânse din vânzarea biletelor vor fi utilizate pentru dezvoltarea programului „Cantus Mundi” în judeţul Covasna. Biletele au fost deja puse în vânzare, cu 20 de lei, la Biroul de evenimente culturale al municipiului.
„Asociația de Tineret <<Ecou>> a reușit să intermedieze această venire a Corului <<Madrigal>>, care nu numai că nu primește niciun ban din partea organizatorilor de la <<Zilele Sfântu Gheorghe>>, dar toate veniturile strânse din vânzarea biletelor se vor utiliza pentru implementarea programului național <<Cantus Mundi>> în județul Covasna, și este cu adevărat o onoare pentru noi și mulțumim Corului <<Madrigal>> de câte ori avem ocazia, pentru că face un asemenea efort de a promova muzica clasică în rândul copiilor din România”, a mai spus Mădălin Guruianu.
Programul „Cantus Mundi”, lansat de Corul ”Madrigal” la inițiativa marelui dirijor Ion Marin, își propune să spargă barierele de orice fel – gen, rasă, etnie, vârstă, condiţie socială, situație materială – din calea comunicării, cooperării și comuniunii copiilor care aleg să se exprime prin muzică.
„Proiectul <<Cantus Mundi>>, pentru muzicieni, înseamnă că vrem să cânte fiecare copilaș din România. Simțul de a cânta în cor este foarte, foarte special (…), iar muzica sparge orice bariere, ceea ce înseamnă că nu avem bariere de nici un fel, nici de naționalitate, nici de starea financiară; ci copii din sate, orașe, de la licee de artă, de la școli teoretice cântă împreună. Nu contează de unde vine copilașul, ci important e să cânte”, a declarat în cadrul conferinței de presă, directorul Liceului de Artă „Plugor Sándor” din Sfântu Gheorghe, Löfi Gellért, coordonatorul programul „Cantus Mundi” în județul Covasna. Acesta a precizat că repetițiile au început deja cu cei aproximativ 200 de copii din coruri școlare din Sfântu Gheorghe.
„Orașul Sfântu Gheorghe participă la proiectul <<Cantus Mundi>>. Copii de la Liceul de Artă <<Plugor Sándor>>, de la Colegiul Național <<Mihai Viteazul>>, de la Școlile <<Ady Endre>>, <<Varodi Jozsef>>, <<Nicolae Colan>>, de la Liceele <<Szekely Miko>>, <<Mikes Kelemen>>, de la Liceul Teologic Reformat și de la Școala <<Godri Ferenc>>, participă în proiectul <<Cantus Mundi>>. De aceea, am ales câteva piese și am încercat să facem repetiții separate, deci, la fiecare școală profesorul de muzică s-au ocupat de copii, au repetat piesele și apoi am organizat niște repetiții generale la Liceul de Artă (…). Împreună putem să facem niște lucruri extraordinare și sună foarte, foarte frumos și copiii sunt foarte drăguți, cântă foarte frumos și încercăm să promovăm proiectul <<Cantus Mundi>> cu muzică de calitate”, a spus directorul Löfi Gellért. Acesta a precizat că în deschiderea spectacolului va concerta corul „Campanella” al Liceului de Artă „Plugor Sándor” din Sfântu Gheorghe, cor cu rezultate foarte, foarte bune la concursuri naţionale şi internaţionale, apoi va urma recitalul Corului „Madrigal”, dirijat de Anna Ungureanu, originară din Sfântu Gheorghe, după care vor intra pe scenă copiii din proiectul „Cantus Mundi”: „Corul <<Campanella>> va cânta în deschidere, apoi va urma concertul Corului <<Madrigal>>, după care vor intra corurile școlare din proiectul <<Cantus Mundi>>. Corul <<Madrigal>> va cânta şi separat, dar şi împreună cu copiii şi practic în acest fel vom sărbători intrarea corurilor şcolare de copii din Sfântu Gheorghe în programul <<Cantus Mundi>>, a mai spus directorul Liceului de Artă „Plugor Sándor” și coordonatorul programului „Cantus Mundi” în județul Covasna, Löfi Gellért.
Corul „Madrigal”, înființat în anul 1963 de către reputatul dirijor Marin Constantin, este unul dintre cele mai apreciate ansambluri corale profesioniste și reprezintă o emblemă a vieții muzicale românești și universale.
Ana Alina Costache

