Imaginați-vă situația, destul de probabilă, în care conducerea firmei ia decizia să facă o sponsorizare. Poate că dorește obținerea anumitor deduceri la plata impozitului pe profit, poate că dorește îmbunătățirea imaginii publice a firmei… Nu vă interesează motivațiile care stau la baza acestei decizii.
Pe dvs., contabilul, vă interesează doar că niște bani ies din firmă și că mișcarea lor trebuie înregistrată corect, în deplină concordanță cu prevederile Legii 32/1994 și ale Codului fiscal. Pentru dvs., cheltuiala cu respectiva sponsorizare este o cheltuială ca oricare alta.
Adevărul este că, în practică, sponsorizarea se dovedește a fi o chestiune extrem de sensibilă și asta în primul rând datorită faptului că ea diminuează impozitul pe profit datorat. Astfel, cheltuiala cu sponsorizarea este deductibilă la calculul impozitului pe profit, cu două condiții: să fie în limita a 3‰ din cifra de afaceri; să nu depășească 20% din impozitul pe profit datorat.
„Sensibilitățile„ sunt însă mult mai multe și toate vă pot afecta corectitudinea înregistrărilor contabile și, implicit, vă pot crea necazuri cu Fiscul.
În temeiul Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările și completările ulterioare, coroborate cu cele ale „Titlului II – impozitul pe profit„ din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, oamenii de afaceri/firmele ar putea redirecționa 20% respectiv 3 la mie din impozitul pe profitul datorat Statului; 20% din impozitul pe profit al companiilor poate fi redirecţionat pentru cauzele nobile.
Pentru a putea fi dedusă din impozitul pe profit aferent anului fiscal, suma redirecţionată nu poate fi mai mare de 3 la mie din cifra de afaceri, iar plăţile trebuie făcute până la 31 decembrie.
Același lucru se aplică pentru un contract de sponsorizare semnat în oricare din lunile: martie, iunie, septembrie. Astfel, suma transferată în oricare din lunile amintite se recuperează în luna imediat următoare, scăzându-se din suma care trebuia plătită în mod normal la stat. Procedura prin care firmele pot redirecţiona o parte din impozitul lor pe profit constă în semnarea unui contract de sponsorizare cu ONG-ul care reprezintă cauza pe care managerii şi antreprenorii vor să o susţină.
www.coltuc.ro

