În perioada 9-10 mai a avut loc, în sala „Szabo Kati” din Sfântu Gheorghe, cea de-a 22-a ediţie a Campionatului Național de Ju-Jitsu, categoriile  aspiranți, juniori și seniori.

Clubul Sportiv Municipal (CSM) Sfântu Gheorghe  a fost gazda acestei competiţii, pentru a doua oară, câştigând, de-asemenea şi locul I pe competiţie, locul I la proba de fihting şi 31 de medalii.

„Cu toţii au plecat mulţumiţi de implicarea la această competiţie şi de rezultate. Cred că s-a demonstrat  valoarea clubului şi a sportivilor noştri prin aceste rezultate pe care le-am obţinut la Campionatul Naţional”, a declarat antrenorul CSM Sfântu Gheorghe, Oltean Petre.

. .

La competiţie au participat şi alte două cluburi din Sfântu Gheorghe care au câştigat cel puţin câte o medalie. Clubul „Show Time”, care a articipat cu 5 sportivi, a câştigat o medalie de argint, una de bronz, două locuri IV şi un loc V, iar Clubul Sportiv Samurai OPS Sf. Gheorghe a participat cu 2 sportivi, unul dintre aceştia reuşind să ocupe locul III.

Competiția a fost organizată de Federația Română de Arte Marțiale, departamentul de Ju-Jitsu, cu sprijinul Clubului Sportiv Municipal Sf. Gheorghe.

La deschiderea oficială a acestei competiţii a aluat parte şi prefectul judeţului Covasna, Sebastian Cucu.

Rezultatele competiției, pe cluburi participante, sunt următoarele: la sistemul competițional Ne-Waza-  Locul I:  CS Vipguard ; Locul II: CS Spartacus 2001 București ;  Locul  III: CS Absoluto București; la sistemul competițional Fighting–  Locul I: CSM Sf. Gheorghe;  Locul  II: CS Aquila Giurgiu;   Locul  III: CS Spartacus 2001 București; Clasamentul final pe cluburi–    Locul I:  CSM Sf. Gheorghe;    Locul  II: CS  Aquila Giurgiu;   Locul III: CS Spartacus 2001 București