În faţa a circa 100 de spectatori, pe stadionul Avântul din localitatea Reghin a avut loc, vineri după amiază, meciul dintre Avântul Reghin şi F.C. Zagon din cadrul Ligii a III-a seria a 6-a, care s-a încheiat cu scorul de 1 – 1 (0 – 0) (Puşcaş min. 50 – Pântea min 81).

Antrenorul echipei mureşene, Andrei Enyed i-a trimis pe teren pe jucătorii Pintea – Toncean, Dan, Mergariu, Catarig, Murar (Zsigmond) – Bucin (Mariş), Peres (Ghira), Hrişcă – Puscas, Stoica (Gherghely) , în timp ce de la F.C. Zagon au jucat  Rusandu – Mihăeș, Cășineanu, Postolică, Popa – Răduţoiu, Csiki (75 Markos), Pușcașu, Gazda (64 Bărbă­șescu) – Liutek (59 Ştirbu), şi Pântea, antrenaţi de  Mihail Lazăr şi Dumitru Suciu.

A fost un joc în debutul căruia echipa covăsneană a construit mai bine, drept urmare i-au fost acordate patru lovituri de colţ. În primele 39 de minute echipa gazdă a trecut de jumătatea terenului, de puţine ori, în timp ce  F.C. Zagon a avut  şi două lovituri libere de la cca. 25 de metri care nu s-au fructificat în goluri, dar şi câteva incursiuni bune ale lui Răduţoiu, care nu a fost ajutat de cele două vârfuri la care s-a putut observa  lipsa de experienţă şi tracul primei etape.

În minutul 47 a reprizei secunde zagonenii au avut un penalti neacordat, când Pântea a scăpat singur cu portarul gazdelor, acesta l-a agăţat cu mâna de picior, ca ultim  jucator,  însă  arbitrul a lăsat jocul să continue. Când jucătorii antrenaţi de Lazăr Mihail şi Dumitru Suciu se aşteptau să curgă golurile în poarta gazdelor, la o greşeală de marcaj a acestora, la un corner, a picat golul gazdelor, pe neaşteptate. Drept urmare, jucătorii de la F.C. Zagon au fost nevoiţi să alerge după egalare. Ei au ratat două ocazii monumentale, prin Pântea, una chiar în ultimul minut de joc când acesta a rămas singur cu portarul advers, dar tot el a reuşit să egaleze în minutul 81.

În meciul desfăşurat la Reghin jucătorii echipei F.C. Zagon  au fost foarte determinaţi, dar cu o concretizare mai mică la finalizare, au crezut în ei dar nu au reuşit să-şi demonstreze  mentalitatea de învingători. În acest timp, jucătorii echipei din Reghin s-au mulţumit să se apere şi să obţină un rezultat de egalitate. A fost un meci interesant, pe un teren bun şi o vreme ideală pentru fotbal.

Rezultatele etapei:

Conpet Ploieşti – C.S.M. Făgăraş 4-0 – Petre (55), R. Huza (60-pen.), C. Vlad (72), Abba (79);

Fortuna Brazi – Unirea Câmpina 2-0 – Elek (72), Antohi(87)

FCM Târgovişte, Unirea Tărlungeni, Argeşul Piteşti şi Girom Albota nu au jucat.

11 FC Cisnădie                       0  0  0  0   0- 0   0

FC Cisnădie s-a retras din campionat la data de 10.10.2012.

*ACS Sevisul Şelimbăr s-a retras din campionat la data de 05.09.2012.

*CSO Plopeni nu s-a înscris în sezonul campionatului 2012-2013.

Etapa viitoare

Mar 15, 2013 15:00                 FCM Avântul Reghin (MS) – STĂ

Mar 15, 2013 15:00                 FC Zagon (CV) – FC Cisnădie (SB)

Mar 15, 2013 15:00                 CS Unirea Tărlungeni (BV) – STĂ

Mar 15, 2013 15:00                 SCM Argeşul Piteşti 2012 (AG) – STĂ

Mar 15, 2013 15:00                 FC GIROM Albota (AG) – CS CONPET Ploieşti (PH)

Mar 15, 2013 15:00                 ACS Civitas Făgăraş (BV) – AFC Fortuna Brazi (PH)

Mar 16, 2013 15:00                 FC Unirea Câmpina (PH) – FCM Târgovişte (DB)

Următoarele trei etape F.C. ZAGON nu va juca.