Elevii din județul Covasna susțin joi, 13 decembrie, ultima probă din cadrul simulării Evaluării Naționale și a simulării examenului de Bacalaureat.
Este vorba despre proba la limba și literatura maghiară, ce este programată începând cu orele 9.00.
Simularea probelor scrise din cadrul Evaluării Naționale și a examenului de Bacalaureat din acest an a pornit în 28 noiembrie, cu proba la limba și literatura română. Săptămâna trecută, în 4 decembrie, a avut loc proba de matematică (respectiv matematică sau istorie, în cazul simulării examenului de Bacalaureat).
La simularea Evaluării Naționale au fost așteptați 2012 elevi de clasa a VIII-a (elevi de la învățământ de zi, învățământ special și cel de frecvență redusă), însemnând 558 elevi de la secția română și 1454 elevi de la secția maghiară, iar la simularea probelor de Bacalaureat vor participa 1305 elevi de clasa a XII-a, de la învățământ de zi, seral și frecvență redusă.
Simularea este organizată de câțiva ani, de către Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Covasna.
Vom reveni cu informații.
Ana Ciorici COSTACHE