Muzeul Național al Carpaților Răsăriteni din Sfântu Gheorghe, cu sprijinul Instituției Prefectului – Județul Covasna, Centrului de Cultură Arcuș, a Centrului Ecleziastic de Documentare ,,Mitropolit Nicolae Colan” și a Centrul European de Studii Covasna-Harghita organizează a XX-a ediție a Sesiunii Științifice Anuale a Muzeului Național al Carpaților Răsăriteni, în perioada 6-8 decembrie. a.c.
Potrivit organizatorilor, deschiderea lucrărilor sesiunii are loc joi, 7 decembrie, în sala de conferințe din cadrul Instituției Prefectului- Județul Covasna, între orele 09.00-13.00
Cu acest prilej, vor susține alocuțiuni Valerii Kavruk, managerul Muzeului Național al Carpaților Răsăriteni, și Sebastian Cucu, subprefecul județului Covaana .
Totodatăi va avea loc lansarea celor mai recente publicații ale Muzeului Național al Carpaților Răsăriteni.
Comunicările în plen se vor desfășura între orele 10.15 – 13.00 iar comunicări pe secțiuni (arheologie, etnografie, istorie, muzeologie) joi, între orele 14.30 – 19.30, și vineri, 8 decembrie, între orele 11.12, în diferite locații conform program.
Mai multe detalii pot fi obținute telefonic la 0267314139 sau pe e-mail [email protected].
Maria Crețu-Graur