Teatrul Andrei Mureşanu” şi-a deschis stagiunea marţi, cu premiera absolută a piesei Împreună”, semnată de scriitoarea Petronela Rotar.

Pornind de la un text scris în preajma Crăciunului trecut (http://www.catchy.ro/craciun-de-casierita/52582 ), Petronela Rotar a creat o piesă dinamică, cu cinci personaje, „o comedie cu accente noir”, intitulată „Împreună”, care a avut premiera absolută marţi seara,  la Teatrul „Andrei Mureşanu” (TAM) din Sfântu Gheorghe.

„Pentru mine este cu adevărat o premieră absolută, pentru că nu am mai scris tearu până acum; scriu poeze, scriu proză. Am ajuns aici după ce regizoarea Teatrului „Andrei Mureşnu” a găsit un text de-al meu pe care îl plimbau oamenii pe internet, m-au contactat şi a zis să construim o piesă în jurul acestui text. Eu am zis hai să construim dar nu ştiam foarte bine ce înseamnă asta. Am lucrat pe el până de curând. Inclusiv, după ce a început să monteze, mi-a mai cerut nişte personaje, nişte scene pe care le-am făcut împreună. Am nişte emoţii foarte mari. Nu am văzut nicio repetiţie, aşa că o să fiu exact ca dumneavoastră acolo (n.r.-în sală)”, a declarat sciitoarea înainte de a intra în sala de teatru.

Piesa, jucată de actorii Alexandrina Ioana Costea – în rolul Irinei, Daniel Rizea – în rolul lui Maximilian, Mona Codreanu – în rolul mamei lui Maximilian şi Sergiu Aliuş – interpretând rolul tatălui Irinei, oferă publicului emoţiile pe care cei doi tineri, proaspăt stabiliţi într-un apartament închiriat, le simt în ziua de Ajun. Odată ieşite la suprafaţă aceste emoţii, vor schimba total structura relaţiilor dintre ei.

„Nu e nimic ce nu am discutat în prealabil, dar în mod absolut m-a surprins. M-am aşteptat să fie foarte bine pusă în scenă pentru că ştiu că Mirela este un regizor forte, foarte bun. Sunt foarte încântată de cum arată piesa. Ea spusese că o să fiu vreo trei zile în şoc, dar este un şoc pozitiv, pentru că mi-a plăcut foare mult. A fost foarte ciudat să stau în sală şi să râd la propria mea glumă. Dacă mai vrea Mirela să colaborăm, sigur, cu mare drag o să mai scriu”, a mai declarat Petronela Rotar.

Piesa va avea premiera la Braşov în data de 29  noiembrie, începând cu ora 17:00, la Centrul Cultural Reduta, urmând să mai fie jucată şi de la  ora 19:00,  în aceeaşi locaţie. La Teatrul „Andrei Mureşanu”  trupa „Împreună” va mai juca piesa  pe data de 1 decembrie.

. .

Maricela Dan

Vrei să fii notificat când apare un articol nou? Abonează-te prin e-mail