O zi marcată de un carusel al negocierilor de culise, vizite discrete prin intrări secundare și ultimatumuri s-a încheiat cu refuzul învestirii Cabinetului Veștea în plenul reunit al Parlamentului. Formula executivă intens contestată nu a reușit să treacă pragul psihologic al celor 233 de voturi necesare pentru învestire. Au fost 189 de voturi „pentru” și 23 „contra”.
Deznodământul consfințește eșecul unei strategii bazate pe alianțe de conjunctură și tranzacționarea programului economic pe ultima sută de metri.
Pledoaria pentru compromis din deschiderea ședinței
Intrat în sală fără nicio certitudine matematică, premierul desemnat Adrian Veștea a încercat în cuvântul său de deschidere să ridice cedările doctrinare la rangul de datorie națională, definind negocierile din spatele ușilor închise ca pe o dovadă de maturitate administrativă obligatorie în momente de criză profundă.
„Știu că acest Guvern este un compromis politic. Într-o democrație matură, compromisul nu este un semn de slăbiciune, este o dovadă a responsabilități. N-am căutat răspunsuri de partid, n-am căutat răspunsuri ideologice, am căutat răspunsuri bune pentru această țară. Nu diferențele dintre noi ne-au adus împreună, ne-a adus obligația de a construi. Oamenii au nevoie de stabilitate. De predictibilitate, de un stat care își respectă cuvântul, avem mult de lângă înainte”, a spus Veștea.
Ordinul de evacuare dat de George Simion de la tribună
Speranțele arcului guvernamental de a obține bunăvoința suveraniștilor s-au prăbușit imediat ce liderul AUR a preluat tribuna. Acesta a anunțat oficial refuzul de a susține un executiv pe care l-a asociat cu trădarea și a lansat un ordin de părăsire în masă a plenului, blocând din start realizarea unei majorități reale în sală.
„Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român”, a afirmat președintele AUR.
UDMR proclamă victoria AUR: „Ai dat șah și mat!”
Lovitura de grație la adresa credibilității noului Cabinet a fost aplicată de liderul UDMR, Kelemen Hunor. Într-un discurs de o ironie fină, dar devastatoare, acesta a decretat finalul unei epoci politice și a recunoscut deschis că regizorul absolut al acestei crize guvernamentale a fost liderul suveraniștilor, anunțând la rândul său că maghiarii părăsesc sala fără a exprima vreun vot.
„Astăzi se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană a României. Se încheie o perioadă care a început acum 36 de ani, imediat după Revoluția din Decembrie, și a fost o perioadă extrem de importantă pentru țara noastră, și începe o etapă despre care încă nu știm nimic”
Kelemen Hunor, a continuat felicitându-l, la fel de ironic, pe George Simion pentru modul cum i-a manipulat pe cei de la PSD și pe Adrian Veștea.
„Azi, sub această cupola a Parlamentului, există un singur câștigător. Există un singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat!”, a spus liderul UDMR.
Imediat după ce holurile s-au umplut de parlamentarii care au refuzat să se atingă de urne, rezultatul a fost transmis rapid pe Facebook chiar de către cel proclamat învingătorul serii, care a publicat o reacție scurtă și tăioasă pe pagina sa oficială: „Guvernul Veștea/Nicușor a picat la vot!”.
https://ziare.com/
