După cum se ştie, Festivalul Internațional de Dramaturgie Contemporană (pe scurt, FIDC)  de la Brașov este o manifestare  competitive ca structură unică,  de anvergură națională, anul acesta urmând a se derula cea de-a XXX ediție, între 17 și  23 noiembrie. Se vor acorda, ca și în ceilalți ani, mai multe distincţii: Marele Premiu; Premiul pentru Regie; Pentru Scenografie; Cel mai bun actor; Cea mai bună actriță și Premiul Special al Juriului, trofee ce constituie o încununare a muncii şi talentului fiecărui laureat. Prestigiul concursului de  teatru  braşovean  este de necontestat, distincţiile  reprezentând  puncte de referinţă în cariera  artiştilor.

 

  Așadar, începând de duminică, 17 noiembrie a.c., timp de șapte zile, Teatrul „Sică Alexandrescu” din municipiul de la poalele Tâmpei va găzdui  o seamă de spectacole   ale unor trupe celebre din ţară și din Republica Moldova, dar şi  creaţii ale gazdelor. Sunt reprezentaţii selecţionate cu mintea și sufletul de maestrul Cristian Ioan, regizor de notorietate, care face parte din conducerea Festivalului, alături de actrița Viorica  Geantă Chelbea – director interimar al TSA Brașov.

În cadrul Conferinței de presă care a avut loc ieri, la sediul teatrului gazdă, la una dintre întrebări referitoarea la mesajul actualei ediții, directorul FIDC ne-a precizat: „Stimă și dragoste pentru Măria Sa-Publicul! Care sperăm să umple până la refuz în fiecare seară Marea Sală de spectacol”.

Să  nu uităm că pe lângă piesele din Concurs vor fi o serie de manifestări adiacente, ca de pildă lansări de carte, audiții radiofonice, lecturi tematice, sesiuni de autografe.

Evenimentul este organizat de Teatrul ,,Sică Alexandrescu”, având  finanțarea asigurată de Primăria municipiului Brașov.

 

Și anul acesta participă la FIDC colective artistice profesioniste atât din țară, cât și din Basarabia. Ne referim la Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Chișinău, Teatrul Național „I.L.Caragiale”, Teatrul „Bulandra” și Teatrul „Metropolis”, toate din Capitală, Teatrul „Szigligeti” din Oradea, Teatrul Evreiesc de Stat din București, precum și Teatrul „Sică Alexandrescu”  din Brașov.

Din Juriu fac parte cunoscuți și prețuiți oameni de artă: președinte este distinsa actriță și scriitoare Olga Delia Mateescu, alături de  Ruxandra Săraru-una dintre „Vocile de Aur” ale Radioului românesc-, dar și tânărul regizor Alexandru Nagy.

 

Dar iată în detaliu Programul manifestării, așa cum ni l-a comunicat dinamicul P.R. al instituției, prof. Diana-Flavia Stegaru.

Duminică, 17 noiembrie 2019, în Sala Mare, de la ora 18.00 este programat „en avant” un „Moment de tango argentinian” susținut de dansatorii profesioniști Doina Enache și Lucian Stan. La ora 19.00 se Deschide efectiv FIDC, cu reprezentația oferită de gazde, „Portugalia”, piesă ce surprinde cu umor și sensibilitate Existența sub diferitele ei forme și reprezentări. Spectacolul aparține Teatrului „Sică Alexandrescu” din Brașov. Regia artistică: Sorin Militaru, Scenografia: Alina Herescu. În distribuție  în regăsim pe Mihai Giurițan, Ioana Predescu/Claudia Suliman, Vlad Pavel, Marius Cisar.

 

Luni, 18 noiembrie, la ora 17.00, în Sala Sudio „Stela Popescu”  are loc în Premieră Absolută audiția piesei „Cvadratura cercului” de Ana-Maria Bamberger, oferită de Teatrul Național Radiofonic București, în colaborare cu Teatrul „Sică Alexandrescu” Brașov. Intrarea este liberă .

Urmează la ora 19.00, în Sala Mare, spectacolul „La Grande magia”, pus în scenă de Elie Malka, reprezentație cu care concurează Teatrul „Bulandra” din Capitală. Trama urmează viziunea compozită a autorului, reuşind corespondenţa ideală intre viaţă şi artă, prezentând alternanța dintre râs şi lacrimi, dintre grotesc şi sublim. Distribuția îi menționează pe cunoscuții actori Virgil Ogășanu, Răzvan Vasilescu, Camelia Maxim, Radu Amzulescu, Mirela Gorea.

 

Marți, 19 noiembrie, de la 17.00 este programată, la aceeași Sală „Stela Popescu”, audiția cu public a textului „Frumoasa adormită și trezită”, de Alexandra Ares. Spectacolul radiofonic, în regia Dianei Mihailopol, aduce în atenţia publicului realitatea socială din momente semnificative ale Istoriei României. Accesul în sală e liber.

La 18.00 urmează lansarea cărții ,,Istoria filmului românesc” de cunoscutul prof. și cronicar de film Călin Căliman, prezentată de criticul Dana Duma.

Seara, la ora 19.00, Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București se prezintă cu comedia  amară „Orchestra Titanic” de dramaturgul bulgar Hristo Boicev, traducerea Livia Nistor. Regia artistică poartă iscălitura cunoscutului realizator Felix Alexa. Într-o gară dezafectată, patru marginali ai societății, patru personaje burlești așteaptă un tren care nu oprește niciodată. În acest sens, piesa ne trimite cu gândul la celebrul text al lui Beckett. Dar, spre deosebire de acesta, aici avem de-a face cu apariția lui Harry și urcarea în tren. Către ce tărâmuri? O întrebare dureroasă pe care o ridică Hristo Boicev, cel mai cunoscut și mai jucat dramaturg bulgar al zilelor noastre.

Aflat la a doua întâlnire cu dramaturgia lui Boicev (după „Spitalul comunal”, jucat  la Teatrul „Metropolis”),  directorul de scenă Felix Alexa creează un univers de un realism magic, potențat și de excelentul decor al Andradei Chiriac. Unii dintre cei mai cunoscuți actori ai Teatrului Național dau naștere unor nebuni tragici, dotați cu un acut simț al umorului. Un spectacol tragi-comic în care momentele muzicale răsună asemenea acordurilor intonate de Orchestra de pe Titanic, în timp ce vaporul se scufundă. Pe scenă vor apărea vedetele Claudiu Bleonţ, Mihai Constantin, Mihai Călin, Tania Popa.

 

Miercuri, 20 noiembrie, de la ora 17.00, în același spațiu devenit de-acum cunoscut – ne referim la Sala Studio – se va derula o nouă audiție cu public: „Hronicul și Cântecul Marii Uniri”, producție a Teatrului Național Radiofonic, piesă realizată după „Hronicul și Cântecul Vârstelor” de Lucian Blaga, unde autorul vorbește despre participarea sa la Marea Adunare de la Alba-Iulia, la 1 Decembrie 1918.

La ora 19.00, publicul are bucuria să se reîntâlnească cu o capodoperă a genului dramatic: piesa  „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, în montarea Teatrului „Metropolis” din Capitală.

Romanul cu același titlu, scris de Ken Kesey, a fost considerat cea mai importantă operă literară despre sistemul instituțiilor psihiatrice din America. Dramatizarea lui Dale Wasserman concentrează acțiunea pe obsesia asistentei-șefe, Ratched, de a deține controlul absolut într-un salon de psihiatrie, în opoziție cu rezistența lui Randle McMurphy, un pierde-vară inadaptat, însă având un suflet nobil. În montarea lui Victor Ioan Frunză, spectacolul beneficiază de o nouă traducere realizată de Adrian Nicolae, plus momentele de muzică în direct. Au fost distribuiți în roluri de mare substanță actorii Andrei Huțuleac,  Nicoleta Hâncu/ Corina Moise, Alin Florea, Sorin Flutur…

 

Joi, 21 noiembrie, începând cu ora 16:30, actorul brașovean Mihai Bica prezintă în Foierul Teatrului, un colaj de texte intitulat „Bărbat” din volumele: „Jurnal de cuplu” de Laurențiu-Ciprian Tudor și „gNeida” de Adrian  Lesenciuc.

Ca în fiecare după-amiază din perioada festivalului, de la ora 18.00, în Sala Studio este programată  o nouă audiție. De data aceasta figurează în program piesa radiofonică „Amintiri din Marele Război”, care aduce în prim-plan o latură profundă a operei lui George Topîrceanu. Regia artistică: Attila Vizauer. În distribuţie: Mihai Constantin, Cristian Iacob, Matei Constantin și mulți alții. Intrarea este liberă!

Seara, de la ora 19.00 urmează reprezentația cu titlul „Dosarele Siberiei” oferită de Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Chișinău. Piesa  comemorează 70 de ani de la deportările în masă din 1949, cel mai tragic eveniment din Istoria Basarabiei. Regizorul Petru Hadârcă a montat spectacolul plecând de la memoriile a trei dintre victimele regimului sovietic.

În a șasea seară a Festivalului  Internațional de Dramaturgie Contemporană, Distribuţia: Alexandru Pleșca, Ana Tkacenko, Angela Ciobanu, Constantin Adam, Diana Decuseară, Doriana Zubcu-Marginean, Draga-Dumitrița Drumi, Ghenadie Gâlcă, Ion Mocanu, Iurie Focșa, Mihai Zubcu, Nicolae Darie, Ninela Caranfil, Olga Guțu-Cucu, Petru Oistric, Tatiana Saenco, Valentin Zorilă, Tinka Mardari, Dan Melnic

vineri, 22 noiembrie a.c., de la 16.30 este programat, la Sala Sudio „Stela Popescu”, spectacolul-lectură „Oamani de unică folosință” de Cornel Udrea, în regia lui Cristian Ioan. În continuare, de la ora 18.00, Teatrul Național Radiofonic București și Teatrul „Sică Alexandrescu” oferă celor interesați o nouă înregistrare. Ne referim la  piesa ,,Ileana-Principesă de România, Călătorie pentru Maica Alexandra”. Scenariul – Edith Negulici și Liana Ceterchi, aceasta din urmă semnând și regia.

Ca de obicei, la ora 19.00 intră în competiție încă o trupă, anume Teatrul orădean „Szigligeti” cu  piesa „Occident Express”, dramaturgia aparținîndu-i Ágotei Bereczki. Povestea a două zone geografice, a două culturi, va fi relatată în drama lui Matei Vişniec,  având de-a face cu un text care face parte din trilogia balcanică a autorului, ducând mai departe analiza ideii contopirii acestor două lumi. Regia-Zakariás Zalán, scenografia Andra Bădulescu Vișniec. Din distribuția numeroasă fac parte Csatlós Lóránt, Dimény Levente, Dobos Imre, Firtos Edit, Gajai Ágnes și mulți alții.

 

În încheierea prestigioasei manifestări teatrale la care ne referim, sâmbătă, 23 noiembrie 2019, de la ora 18.00, iubitorii teatrului radiofonic vor putea audia scenariul „Lumina rugului aprins” de Ion-Costin Manoliu, regia Dan Puric.

Pentru ca de la 19.00 să aibă  loc un spectacol despre care s-a scris mult în presa locală. Trebuie spus că numele original al piesei este „Fiddler on the roof” și a reprezentat unul dintre cele mai longevive musical-uri din istoria Broadwayului, un show văzut şi iubit de milioane de oameni.
Dramaturg: Bereczki Ágota
Scenograf: Andra Bădulescu Vișniec
Regizor tehnic: Joó Emília
Sufleor: Tentea Katalin
Compozitor muzical: Boca Hunor-LehelDistribuția: Csatlós Lóránt, Dimény Levente, Dobos Imre, Firtos Edit, Gajai Ágnes, Hajdu Géza, Hunyadi István, Kardos M. Róbert, Kiss Csaba, Kiss Tamás, Román Eszter, Sebestyén Hunor, Tóth Tünde, Tőtős Ádám, Trabalka Cecília, Pitz MelindaGrație succesului scenic, piesa a devenit apoi un film de succes. Din 1964 încoace, „Scripcarul pe acoperiş” se joacă necontenit. Este povestea plină de umor a unei familii evreieşti din satul Anatevka, din Ucraina, aşa cum s-a petrecut ea în imaginaţia celebrului scriitor Sholom Aleichem, textul fiind adaptat pentru scenă de Joseph Stein. Bogat în întâmplări cu cel puţin două tăişuri, mizând pe personaje verosimile şi variate, dar şi pe etern inepuizabilele teme ale modernităţii, cu replicile vioaie, antrenante, spectacolul a intrat în ultimele decenii în repertoriul a numeroase teatre din întreaga lume.

Iar în încheiere, de la ora 22.00 se vor anunța câștigătorii și se vor înmâna Premiile.

000

…Așadar, iată o săptămână de Teatru Adevărat pe scena Teatrului „Sică Alexandrescu” din Brașov. Va fi o Bucurie pentru iubitorii Thaliei, o suită de spectacole cu titluri și montări incitante, pe măsura bunului renume de care se bucură, de trei decenii, Festivalul Internațional de Dramaturgie Contemporană.

Mult succes participanților, felicitări organizatorilor!

Horia C.Deliu

 

 

 

 

 

 

Vrei să fii notificat când apare un articol nou? Abonează-te prin e-mail