Centrul de Cultură Arcuş organizează mâine, de la ora 17.00, expoziția de artă plastică prezentată de Baász Szigeti Pálma. În aceeaşi zi, de la ora 19, 00, la Centrul de Cultură Arcuş, va avea loc concertul ”Vă place tango?”, prezentat de violoncelistul Răzvan Suma, Analia Selis (voce) și Julio Santillán (chitară).
Potrivit informaţiilor oferite ieri de reprezentanţii Centrului de Cultură Arcuş, vernisajul expoziţiei, organizată cu ocazia aniversării a şaizeci de ani a artistei Baász Szigeti Pálma, va avea loc mâine, 18 octombrie (a.c.), la ora 17.00, în salonul mare (etaj 1) al Castelului Szentkereszty.
„Fiecare tablou al Palmei Baasz îl consider o piesă de teatru pictată. Pictura ei este în mişcare, nu e statică, nu e fotografică. Povesteşte. Aşa încât, nu este fixă şi nu se opreşte între rame. Povestea din tablouri se revarsă înspreafară, peste rame, tinzând să cuprindă şi spaţiul exterior, rezervat în deobşte privitorului. Dar, poate cel mai important lucru, toate conţin caracteristica ludicului (…).Oricare dintre apariţiile sale de pe simeze, din expoziţii personale sau colective, nu rămân fără ecou şi nici nu pot trece neobservate! Fiindcă, în primul rând, avem de-a face cu o artistă unică prin originalitatea lucrărilor sale. În al doilea rând, aceste lucrări nu pot fi încadrate uşor în limita vreunui stil, nu se pot defini nici ca picturi, nici ca obiecte conceptuale, nu aparţin niciunui gen anume. În orice caz sunt puternice, au vitalitate şi sunt impregnate, aşa cum spuneam, de originalitate”, spunea regizorul Horaţiu Mihaiu, despre lucrările artistei.
Centrul de Cultură Arcuş va pune la dispoziţia publicului un autobuz cu plecare din faţa Teatrului din Sfântu Gheorghe, la ora 16.30. Intrarea la expoziţie este liberă.
Tot sâmbătă, 18 octombrie (a.c.), de la ora 19.00, Centrul de Cultură Arcuş va organiza şi concertul „Vă place tango?”, prezentat de violoncelistul Răzvan Suma, Analia Selis (voce) și Julio Santillán (chitară).
Concertul face parte din turneul naţional „Vă place TANGO?”, susţinut de violoncelistul Răzvan Suma alături de doi invitaţi speciali, ambii originari chiar din ţara tango-ului şi a compozitorilor săi – Argentina – Analia Selis – una dintre cele mai îndrăgite voci apărute în muzica românească din ultimii ani, revenită recent în activitatea artistică după experienţa de maternitate – şi chitaristul Julio Santillan, apreciat artist internaţional (compozitor, interpret şi aranjor). Turneul, organizat de Asociaţia Culturală „Analia Selis” şi susţinut de PRIMA TV, cuprinde 12 localităţi din ţară. Pentru mai multe detalii despre turneul naţional „Vă place TANGO?” poate fi consultat site-ul www.razvansuma.com.
Potrivit reprezentanţilor Centrului de Cultură Arcuş, în programul turneului sunt cuprinse piese de tango, milonga şi vals, semnate de cei mai mari compozitori ai acestui gen, de la celebrul argentinian Astor Piazzolla la Carlos Gardel şi Sebastian Piana sau creaţii semnate chiar de Julio Santillan, unul dintre cei doi invitaţi speciali ai turneului.
În anii precedenţi, artistul Răzvan Suma, a efectuat turneul „Vă place BACH?”, iar în 2013, turneul „Vă place BRAHMS?”.
Reprezentanţii Centrului de Cultură Arcuş au transmis că biletele se găsesc înaintea începerii concertului, la Castelul Szentkereszty, prețul unui bilet fiind 8 lei.
Centrul de Cultură Arcuş pune la dispoziţia publicului un autobuz cu plecare din faţa Teatrului din Sfântu Gheorghe, la ora 18.30.
**
Informaţii suplimentare în legătură cu cele două evenimente pot fi aflate accesând pagina de Facebook a Centrului de Cultură Arcuş.
A.C.