Un total de 434 de lucrări au fost contestate, în județul Covasna, după ce ieri au fost anunțate rezultatele sesiunii iunie-iulie a examenului național de Bacalaureat.
Potrivit datelor Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Covasna, din totalul celor 434 de contestații, 225 sunt la proba E)a)- proba de limba și literatura română, 103 sunt la proba E)c) – matematică/istorie, 68, la proba E)d) – proba la alegere și 38 la proba E)b) – la limba maghiară.
La sesiunea iunie-iulie a examenului național de Bacalaureat s-au înscris 1152 candidați din județul Covasna. Dintre aceștia, la susținerea probelor au fost prezenți 1105. Din totalul celor prezenți, 682 (61,72%) au promovat examenul, conform rezultatelor inițiale, procentul fiind mai mare cu 0,83 decât cel înregistrat în sesiunea iunie -iulie a anului precedent, arată datele IȘJ Covasna.
Conform rezultatelor inițiale, cea mai mare medie din județ, la această sesiune, 9,96, este a unui candidat de la Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe.
Rezultatele înregistrate după soluționarea contestațiilor vor fi anunțate vineri, 9 iulie.
Pentru a fi declarat promovat, un absolvent de liceu trebuie să îndeplinească următoarele condiții, cumulativ:
- recunoașterea/echivalarea/susținerea tuturor probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale;
- susținerea tuturor probelor scrise și obținerea notei 5 (cel puțin) la fiecare dintre acestea;
- obținerea mediei 6 (cel puțin) la probele scrise.
Ana Ciorici Costache