În perioada 7–9 august 2026, pompierii militari covăsneni au gestionat 35 de misiuni, dintre care 20 de intervenții SMURD pentru acordarea primului ajutor calificat și transportul persoanelor care au avut nevoie de îngrijiri medicale, a anunțat, astăzi, 10 august, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) „Mihai Viteazul” al județului Covasna.
În aceeași perioadă, echipajele au intervenit pentru: 8 misiuni de degajare a arborilor căzuți, în Sfântu Gheorghe, în urma fenomenelor meteo extreme din seara de vineri, 8 august;  un accident rutier, în Căpeni; salvarea unei persoane surprinse de un mal de pământ, în Iarăș; evacuarea apei dintr-un beci inundat, în Turia; stingerea unui incendiu de vegetație uscată, în Chiuruș; transportul unei persoane supraponderale, în sprijinul SAJ; o deblocare de ușă, în Sfântu Gheorghe; asigurarea zonei în cazul unor cabluri electrice deteriorate, arată o informare a Inspectoratului.
Una dintre cele mai complexe intervenții a avut loc în Sfântu Gheorghe, în seara de 8 august și în dimineața zilei de 9 august. Furtuna puternică a rupt sau dezrădăcinat mai mulți arbori, fiind afectate autovehicule, imobile și căi de acces. Pompierii au acționat cu echipamentele specifice pentru îndepărtarea arborilor și crengilor căzute, eliberarea căilor de acces și înlăturarea pericolelor.
Prin intervenția promptă și coordonată a echipajelor, zonele afectate au fost securizate, iar accesul și circulația au fost reluate în condiții de siguranță”- a anunțat ISU Covasna 
(sursa: ISU Covasna)
foto: ISU Covasna

Vrei să fii notificat când apare un articol nou? Abonează-te prin e-mail