Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii de fotbal.
Fundașul Denis Haruț (37) a deschis scorul pentru oaspeți cu un șut la colțul lung. UTA a egalat după pauză, prin Valentin Costache (59 – penalty), după ce Branislav Ninaj l-a faultat în careu pe englezul Shayon Harrison. Covăsnenii au revenit în avantaj după numai câteva minute, prin Omar El Sawy (62), care a marcat superb, cu un șut din marginea careului, după o gafă a ivorianului Kouya Mabea.
Echipa antrenată de Mircea Rednic a mai avut ocazii de gol prin Marian Danciu (17), care a ratat din fața porții, șutul său fiind blocat de Andres Dumitrescu, prin Costache (69, 89) și Ravy Tsouka (90+2).
69 costache șut pe lângă din careu
În min. 90+2, Darius Oroian a fost faultat de Ibrahima Conte, iar arbitrul a dictat penalty pentru oaspeți, dar, la semnalizarea arbitrajului video, a mutat infracțiunea în afara suprafeței de pedeapsă.
La UTA a debutat cu acest prilej atacantul cipriot Marinos Tzionis.
Sepsi OSK venea după două eșecuri consecutive.
UTA a pierdut ultimele sale trei meciuri de acasă.
În tur, Sepsi OSK s-a impus cu 1-0.
AFC UTA Arad – ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-2 (0-1), Arena ”Francisc Neuman” – Arad
Au marcat: Valentin Costache (59 – penalty), respectiv Denis Haruț (37), Omar El Sawy (62).
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Ioan Alexandru Corb (Satu Mare); al patrulea oficial: Marius Omuț (Satu Mare)
Arbitru video: Iulian Dima (București); arbitru asistent video: Mihai Marius Marica (Bistrița)
Observatori: Octavian Șovre (Satu Mare) – CCA, Daniel Kassai (București) – LPF
AGERPRES