La sfârşitul săptămânii trecute, la Lacul Sfânta Ana s-a desfăşurat Concursul de triatlon Bioell Grandprix al cărui traseu a constat în parcurgerea a 900 m înot,  24 km ciclism cu MTB şi 6,5 km alergare montană.

După succesul pe care l-au înregistrat cu doar o săptămână înainte, la Târgu Mureş, când toţi sportivii covăsneni au reuşit să urce pe podiumul de premiere, aceştia au ţinut ştacheta sus, şi de această dată.

La întrecerea la care au participat în jur de 300 concurenţi, spre cinstea lor şi ca o încununare a efortului depus până în prezent, sportivul din Sfântu Gheorghe, Szabo Norbert  a reuşit să ocupe locul I şi titlul de campion naţional, la categoria 14-19 ani, fiind urmat de coechipierul său de la clubul Trialuta, Madaras Daniel, care s-a clasat pe poziţia a II-a, devenind astfel vicecampion naţional, la aceeaşi categorie. Jakab Benke Hajnalka a obţinut locul II  la categoria 20-29 ani femei, poziţie pe care s-a clasat şi Pulugor Jozsef – cat. 30-39 ani

La open Sabo Norbert  s-a clasat pe locul VI , Madaras Daniel pe VIII  iar Pulugor Jozsef pe XI.