Analiza principalilor indicatori a activităţii turistice din judeţul Covasna, în primul semestru al acestui an, evidenţiază creşteri importante.
Astfel, sosirile în principalele structuri de primire turistică au crescut, în primele 6 luni, de peste două ori faţă de perioada corespunzătoare a anului trecut, înregistrându-se un număr de aproape 38.000 de turişti.
La hoteluri numărul de turişti sosiţi – 26.402, a crescut cu aproape 39% faţă de primul semestru aI anului trecut. Hotelurile au găzduit aproape 70% din turiştii sosiţi în judeţ.
La pensiunile turistice şi agroturistice creşterea a fost, în prima jumătate al acestui an, de aproape 88%, înregistrându-se 7.116 de turişti, respectiv, cca. 19% din numărul total de sosiri.
În ce priveşte numărul de înnoptări în principalele structuri de primire turistică, în judeţul Covasna s-a înregistrat în primul semestru al acestui an o creştere de peste 20%, faţă de perioada corespunzătoare din anul 2010.
Indicele mediu de utilizare netă a locurilor de cazare din judeţ a fost în primele 6 luni din acest an de 33,2%, mai mic decît cel înregistrat în perioada corespunzătoare din 2010 cu 3,3%.
La recenta masă rotundă dedicată relansării turismului balnear, organizată la Bucureşti pe 27.07.2011, printre măsurile propuse, inclusiv de CCI Covasna, s-a solicitat: ♦ Eliminarea impozitului de 16% la tichetele de vacanţă ♦ Reducerea TVA-ului la 5% la pachetele de servicii balneo şi de sănătate ♦ Acordarea primelor de vacanţă în sistemul bugetar numai sub forma de tichete de vacanţă, stimulându-se astfel circulaţia turistică internă, turismul balnear preventiv.
Pentru a facilita capacitatea autorităţilor locale de a creşte investiţiile în modernizarea staţiunilor balneare s-a propus ca 50% din redevenţa aferentă exploatării surselor de ape minerale, de factori terapeutici naturali, să rămână la dispoziţia acestora, urmând a fi utilizate exclusiv pentru modernizarea şi dezvoltarea infrastructurii turistice.
CCI Covasna a fost şi este implicată major, de aproape două decenii, în susţinerea turismului balnear al judeţului, efectuând numeroase demersuri pentru valorificarea potenţialului balnear al zonei – atât la nivel naţional cât şi internaţional.
Convingerea este aceea că, turismul, cel balnear în special, reprezintă o alternativă a dezvoltării durabile a judeţului Covasna, iar la nivelul ţării turismul de valorificare a factorilor naturali de tratament reprezintă domeniul cu potenţial competitiv la nivel european, România deţinând peste o treime din resursele terapeutice naturale ale Europei.
Dipl.ec. Herman Rosner
Preşedinte CCI Covasna