Asociaţia Equitas organizează la sfârşitul acestei săptămâni în cadrul manifestărilor reunite sub denumirea «Sfântu Gheorghe – oraş de 550 de ani» un program sportiv distractiv şi revigorant dedicat comunităţii.
Duminică, 6 noiembrie, începând cu ora 10.00 şi până seara la ora 18.00 terenurile din oraş destinate sporturilor cu rachete îşi vor deschide porţile pentru publicul pasionat. Gândit sub forma unui eveniment sportiv, cu activităţi diverse pentru iubitorii jocurilor cu racheta, această zi îşi propune să aducă în prim plan beneficiile mişcării şi ale sportului atât în rândul tinerilor cât şi al celor în vârstă.
Evenimentul se va desfăşura în patru locaţii diferite. Astfel, iubitorii de badminton sunt aşteptaţi pe terenul de sport al Liceului „Mikes Kelemen”, jucătorii de tenis de masă la BoBowling, jucătorii de tenis la terenurile de lângă piaţă, şi cei care doresc să cunoască sau să joace squash o pot face la etajul clădirii unde se află bazinul de înot.
Potrivit reprezentantei Biroului de comunicare şi imagine din cadrul Primăriei Sfântu Gheorghe, Knop Ildiko, în cursul zilei de duminică, toţi cei care doresc să participe la acest tip de sport, indiferent de vârstă, condiţie fizică sau experienţă, o pot face, pot învăţa de la profesionişti, şi pot să participe la concursuri cu alţi sportivi amatori.
În această zi cele patru sporturi cu rachete: tenis, badminton, tenis de masă sau squash pot fi încercate gratis. Invitaţi la Ziua sporturilor cu rachete sunt : Asociaţia Clubul Sportiv Squash Covasna, Clubul Sportiv Electrica Sfântu Gheorghe, Clubul Sportiv St. George Dragons şi Asociaţia „Tenis Club Tiro” – Sfântu Gheorghe.
Pentru ca nimeni să nu plece acasă nemulţumit, profesionişti ai acestor jocuri vor oferi ajutor şi vor destăinui din secretele jocurilor, în intervalul orar 10.00–13.00, astfel încât, la finalul acestei zile mişcările să le fi intrat în bagajul de deprinderi, tuturor curioşilor.
Începând cu ora 13,00 va începe cocursul open, la care poate participa oricine. De asemenea, participanţii pot aduce cu ei racheta preferată, mingea norocoasă, iar cine soseşte fără echipament poate împrumuta echipamentul pus la dispoziţie de către organizatori. Pe terenurile de squash şi badminton se poate intra numai cu pantofi de schimb.
Evenimentul „Ziua Sportului cu racheta” este organizat de către Asociaţia Equitas în parteneriat cu Primaria Municipiului Sfântu Gheorghe. Knop Ildiko a precizat că evenimentul nu ar fi post posibil fără sprijinul şi implicarea celor de la: BoBowling Sport Center, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Covasna şi Liceul Mikes Kelemen.
Anna-Maria Chiţu