Cinci membri ai aceleiaşi familii, o femeie şi patru bărbaţi, au fost reţinuţi de procurorii DIICOT într-un dosar în care sunt cercetaţi pentru constituirea unui grup infracţional organizat, supunere la muncă forţată sau obligatorie şi trafic de persoane în formă continuată, a anunţat, marţi, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Covasna.
În cazul femeii, sunt cercetate şi infracţiunile de acces ilegal la un sistem informatic şi efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos.
Din cercetări a reieşit că, în perioada martie 2025 – august 2026, persoanele cercetate ar fi constituit, în judeţul Covasna şi în Germania, un grup infracţional organizat în scopul obţinerii unor beneficii materiale prin exploatarea prin muncă forţată a mai multor victime.
Anchetatorii susţin că membrii grupării ar fi identificat şi recrutat, prin inducere în eroare şi ulterior prin constrângere, persoane vulnerabile, în special persoane fără locuinţă, cu datorii sau provenite din medii sociale defavorizate. Acestea ar fi fost transportate şi adăpostite în comunele Brateş şi Zăbala, precum şi în oraşul Covasna, unde ar fi fost obligate să presteze diverse activităţi, fără a fi remunerate.
„Membrii grupului infracţional organizat ar fi avut atribuţii în a identifica şi recruta persoane vulnerabile, care fie nu ar fi avut o locuinţă, fie ar fi avut diferite datorii, pe care cercetaţii le-ar fi achitat, după care, în contul presupusei datorii pe care victimele le-ar fi avut, ar fi fost transportate la domiciliile lor, unde ar fi fost supuse la muncă pe o perioadă nedeterminată, fără a fi plătite. Cei în cauză s-ar fi orientat către persoane provenind din medii sociale defavorizate, în special lipsite de educaţie şi adăpost, care, din cauza statutului economico-social precar, s-ar fi aflat într-o stare de vulnerabilitate”, se arată în comunicatul de presă transmis, marţi, de IPJ Covasna.
Femeia cercetată ar fi avut rolul de lider şi coordonator al grupării, fiind totodată responsabilă cu supravegherea victimelor, instruirea acestora şi stabilirea locurilor în care urmau să fie exploatate, conform anchetatorilor.
Victimele ar fi fost deposedate de actele de identitate şi obligate să efectueze activităţi gospodăreşti şi lucrări de construcţii, precum şi activităţi de îngrijire a animalelor, tăiere a lemnelor şi cosit. Programul de muncă ar fi început în jurul orei 6:00 şi s-ar fi încheiat, în funcţie de zi, între orele 20:00 şi 22:00.
Pentru a împiedica victimele să apeleze la autorităţi, membrii grupării ar fi recurs la agresiuni fizice şi ameninţări. De asemenea, acestea ar fi fost lipsite de surse de finanţare şi adăpostite în spaţii improprii, fără utilităţi şi condiţii de igienă şi fără posibilitatea de a se deplasa liber.
În cazul uneia dintre victime, femeia cercetată ar fi preluat cardul bancar pe care era virată pensia acesteia şi l-ar fi folosit pentru efectuarea unor cumpărături.
„Membrii grupului ar fi lipsit persoanele vătămate de orice posibilă sursă de finanţare, iar, în cazul uneia dintre victime, ar fi recurs la deposedarea acesteia de cardul bancar, pe care ar fi primit pensia în fiecare lună, femeia cercetată utilizând instrumentul de plată pentru a face diferite cumpărături, iar, în momentul în care persoana vătămată ar fi reuşit să scape din starea de exploatare, şi-ar fi transferat fondurile în contul personal”, se mai arată în comunicat.
Totodată, membrii grupării şi-ar fi manifestat intenţia de a „vinde” victimele, în schimbul unor sume cuprinse între 2.000 şi 3.000 de euro, acestea fiind tratate, potrivit anchetatorilor, ca având o valoare economică proprie.
În urma percheziţiilor, au fost descoperite şi ridicate înscrisuri şi alte mijloace de probă. De asemenea, au fost indisponibilizate patru autoturisme de lux.
Luni, procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Covasna au dispus reţinerea celor cinci persoane, iar marţi au sesizat judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Covasna, cu propunere de arestare preventivă a acestora pentru 30 de zile.
Acţiunea a beneficiat de sprijinul poliţiştilor Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase, Serviciului Criminalistic, Serviciului pentru Acţiuni Speciale şi Secţiei de Poliţie Rurală 3 Covasna, din cadrul IPJ Covasna, precum şi al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Covasna.
