Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o pe Gloria Buzău cu scorul de 2-1 (2-0), luni seara, în deplasare, într-un meci din etapa a doua a Superligii de fotbal.

Sepsi OSK are punctaj maxim după două partide şi este lider provizoriu.

Oaspeţii au deschis scorul prin Denis Ciobotariu (12), cu o lovitură de cap, apoi Marius Coman (30) a majorat avantajul covăsnenilor, după ce portarul Alexandru Greab a respins şutul lui Kevin Varga.

Golul de onoare al buzoienilor a fost înscris de Dragoş Tescan (86), cu cu capul, la cornerul lui Daniel Benzar.

Sepsi OSK a avut o bară, prin Isnik Alimi (11).

Nou-promovata a avut două ocazii mari de gol în repriza secundă, prin malianul Cheik Traore, cu un şut din întoarcere, respins de Roland Niczuly (53) şi de Benzar (79), care a scăpat singur cu portarul, dar mingea s-a oprit într-o baltă.

Gloria a reuşit să marcheze în minutele adiţionale (90+4), prin portughezul Ricardo Matos, dar reuşita a fost anulată pentru ofsaid la Benzar, conform arbitrajului video.

FC Gloria Buzău – ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-2 (0-2), Stadion Gloria – Buzău
Au marcat: Dragoş Tescan (86), respectiv Denis Ciobotariu (12), Marius Coman (30).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Stelian Slabu (Braşov), Nicuşor Marin (Suseni/Argeş); al patrulea oficial: Robert Avram (Piteşti)
Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Andrei Moroiţă (Ploieşti)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – CCA, Cătălin Cursaru (Ploieşti) – LPF