Sâmbătă, la Sfântu Gheorghe, a avut loc Campionatul Național de Trial Bike. La eveniment a fost prezent și Președintele Federației Române de Ciclism (FRC), Eduard Carol Novak.

Campionatul a fost organizat de către Club Sportiv „Show Time”, sub egida Regulamentului Uniunii Cicliste Internaționale şi a Regulamentului Federaţiei Române de Ciclism (FRC) și a adus la start 27 de participanți, din mai multe localități ale țării, la toate cele patru categorii (Juniori, Seniori, Elite 20”, Elite 26”). Potrivit organizatorilor, evenimentul a fost unul foarte reușit, ”95% dintre feedback-urile primite de la participanți și de la Federație fiind pozitive”.

Clasamentul oficial

La categoria Juniori, locul I  a fost ocupat de Zaharie Iulian, nr. concurs 8, Rădăuţi – Campion Naţional; locul II – de Colac Rareş Adrian, nr. concurs 7, Braşov; iar locul III –  de Antonovici Paul, nr. concurs 34, Rădăuţi.

La Categoria Seniori, locul I a fost ocupat de Pasztor Csaba Attila (component C.S. Show Time), nr. concurs 1, Sf. Gheorghe, – Campion Naţional; locul II – de  Kovacs Lehel, nr. concurs 20, Miercurea Ciuc; iar locul III –  de Moisii Laurenţiu, nr. concurs 15, Iaşi.

La Categoria Elite 20″ rezultatele au fost următoarele: locul I – Orban-Barra Gabor (component C.S. Show Time), nr. concurs 6, Sf. Gheorghe – Campion Naţional; locul II – Tutor Csaba, nr. concurs 2, Oradea; locul III – Turkosi Lorand, nr. concurs 11, Braşov; iar la

Categoria Elite 26” locul I a fost ocupat de  Băieşiu Alexe Ioan, nr. concurs 16, Bistriţa, – Campion Naţional; locul II – de Ianosi Levente, nr. concurs 14, Bistriţa; locul III  fiind ocupat de Orban-Barra Gabor (component C.S. Show Time), nr. concurs 6, Sf. Gheorghe.

Ca urmare a acestei competiţii, participanţii de la Categoriile ELITE 20″ și 26″ au primit puncte UCI, rezultatele fiind următoarele:

1. Orban-Barra Gabor – 22 pct. (pentru locul I la 20″ si locul III la 26″)

2. Băieşiu Alexe Ioan – 15 pct. (pentru locul I la 26″)

3. Ianosi Levente – 10 pct. (pentru locul II la 26″)

4. Tutor Csaba – 10 pct. (pentru locul II la 20″)

5. Turkosi Lorand – 7 pct. (pentru locul III la 20″)

6. Kiss Roland – 5 pct. (pentru locul IV la 26″)

7. Zbancă Marius – 4 pct. (pentru locul V la 26″)

8. Zaharie Iulian – 3 pct. (pentru locul VI la 26″)

9. Cristian Adrian – 2 pct. (pentru locul VII la 26″)

10. Zaharie Nicolae – 1 pct. (pentru locul VIII la 26″)

În clasamentul pe cluburi, locul I a fost ocupat de către C.S. Show Time Sf. Gheorghe, locul II de către C.S. Bistriţa DH şi locul III de către C.S. Voinţa Cluj-Napoca.

Organizarea Campionatului a fost posibilă datorită sprijinului financiar al Asociaţiei Sepsi SIC şi al celorlalţi parteneri cu care Clubul Sportiv „Show Time” colaborează.