Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a fost învinsă în deplasare de echipa poloneză Polski Cukier AZS UMCS Lublin, cu scorul de 76-65 (24-13, 18-15, 16-17, 18-20), joi seara, în etapa a treia din Grupa A a Euroligii feminine de baschet.

Campioana României, debutantă în Euroligă, a suferit a treia sa înfrângere.

Diferenţa s-a făcut în primul sfert, adjudecat de gazde la o diferenţă de 11 puncte. La pauză, polonezele conduceau cu 42-28, iar până la final formaţia covăsneană nu a reuşit decât să reducă din ecart.

De la Sepsi-SIC, care nu a putut conta pe belgianca Bethy Mununga, s-au remarcat Chelsea Nelson, cu 10 puncte, 10 recuperări, Morgan Green, 15 p, 8 rec, 3 pase decisive, Borislava Hristova, 13 p, 3 rec, 4 pd, şi Masa Jankovic, 13 p.

Channon Fluker a fost MVP-ul gazdelor, cu 20 p, 12 rec, Shyla Heal a contribuit cu 25 p, iar Elin Gustavsson, 17 p, 11 rec, 4 pd.

Sepsi-SIC va juca următorul meci pe 25 octombrie, tot în deplasare, cu Valencia Basket Club.