Astăzi este ultima zi în care locuitorii satului Sărămaș, din comuna Barcani, se mai pot prezenta la primărie pentru a depune cereri în vederea suplimentării lungimii podețelor de acces în curți.
Pe lângă cerere, sunt necesare și fotografii care să demonstreze că lungimea podețelor nu este adecvată.
Consiliul Județean a decis să ia în considerare și căile de acces secundare care nu au fost inițial prevăzute în proiect și care sunt destul de numeroase.
Primarul comunei Barcani, Nicolae Pastor, le-a transmis cetățenilor care este situația actuală: ,,Deși inițial au fost prinse în proiect doar accesurile principale, fără a fi prinse și cele secundare (acces la grădini sau alte terenuri agricole), cu bunăvoința Consiliului Județean am reușit să prindem în cadrul proiectului și accesurile secundare (peste 120 de bucăți).
Având în vedere numeroasele sesizări vis-a-vis de parcări sau accesurile în curți pe alocuri prea scurte, vreau să vă rog ca începând de mâine, până la sfârșitul săptămânii să veniți la sediul Primăriei Barcani pentru a face o cerere către Consiliul Județean în vederea suplimentării de lungime pentru zonele unde considerați că podețele de acces în curte sunt prea scurte. Persoana care vă poate ajuta în vederea redactării cererilor va fi Anca Băilă Hermenean! Nu uitați să faceți poze înainte de a veni la Primărie”, a precizat edilul.
Termenul de finalizare al proiectului ce cuprinde accesurile și rigolele de pe DJ 121A – Sat. Sărămaș este de aproximativ două luni.
Alexandra Chirilaș