Încă patru medalii- două de aur, una de argint și una de bronz- obținute de atleții covăsneni Mititelu Damian Didier și Vasile Rut Cristina, legitimați la Clubul Sportiv Municipal (CSM) Sfântu Gheorghe, la Campionatul Național de Seniori și Tineret U23-aer liber, îmbogățesc palmaresul clubului covăsnean.
Competiția rezervată seniorilor și tineretului (U23) s-a desfășurat sâmbătă și duminică (8-9 iulie a.c.) pe stadionul „Nicolae Mărășescu” din Craiova.
Potrivit directorului CSM, George Carcadia, clubul din Sfântu Gheorghe a participat cu doi sportivi care au reușit rezultate foarte bune, și-anume: Mititelu Damian Didier – medalie de aur și titlul de campion național la 3000m obstacole la seniori, cu performanața de 9:11,25, respectiv medalie de aur și titlul de campion național la 3000m obstacole la tineret, cu timpul de 9:11,25; Vasile Rut Cristina locul II-medalie de argint la 1500 m tineret, cu performanța de 4:47,48 și locul III-medalie de bronz la 5000 m tineret, cu timpul de 18:03,71.
„Pentru amatorii de statistici este vorba despre cea de-a 109-a ediție la masculin, a 98-a la feminin și cea cu numărul 43 la tineret.Competiția a adunat la start 269 de participanți -106 la feminin și 163 la masculin, reprezentând 82 de cluburi sportive.
Având în vedere că la 1 iulie s-a dat startul calificărilor olimpice pentru Paris 2024, dar suntem și în an de Mondiale în aer liber ale seniorilor și Europene pentru U23, competiția a constituit un bun prilej de verificare, selecție și șansa de a îndeplini standardele de participare la marile întreceri internaționale”, a mai transmis George Carcadia, directorul Clubului Sportiv Sfântu Gheorghe.
M.C.G.