La sfârșitul săptămânii trecute, vineri şi sâmbătă,  la București a avut loc Finala Cupei României la lupte libere la care au participat şi sportivii Clubului Sportiv Municipal Sfântu Gheorghe, obţinând  rezultate remarcabile. Astfel,  Pal Tibor a obținut medalia de aur, la categoria 55 kg,  iar Toma Dan  locul IV,  la categoria 50 kg..

C.S.M Sf.Gheorghe a participat cu 6 sportivi conduşi de antrenorul Oltean Petru  la Campionatele Mondiale de Ju-Jitsu care au avut loc la Bucureşti, în perioada 21-24 noiembrie, competiţie  la care   au fost prezenţi peste 480 de sportivi,  din 31 de ţări.  Judoka  CSM au obţinut următoarele rezultate:  Pancescu Alin cat.+94kg  U21 – locul  5 , Codreanu Vlad cat.-60 kg U18- locul 9, Gaban Bianca cat.-55kg U21- locul 9, Oprea Cristian cat.-77kg U21- locul 11, Nagy Alpar cat.-81 kg U18- locul 11 şi Vaida Robert cat.-73 kg U18- locul 13.

“Evoluţia sportivilor de la CSM a fost bună, spun eu că puteam mai mult ştiind cum şi cât am muncit pentru acest concurs.  Dar, pentru cei mai mulţi dintre sportivii noştri aceasta a fost prima competiţie de nivel internaţional, şi, aici nu ne putem compara cu alte ţării care participă  anual la minim 10 turnee internaţionale,  dobândind experienţă mult mai mare” a declarat antrenorul Oltean Petre.