În Sala de Sport a Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe a avut loc, vineri,  Etapa a X -a din cadrul Campionatului Judeţean de Baschet Amator în cadrul căreia s-a disputat meciul dintre liderul Grupei A, echipa Bad Boys (Sfântu Gheorghe-Târgu Secuiesc) şi ocupanta locului 3, echipa Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni din Sfântu Gheorghe (MNCR).

Partida a fost arbitrată în teren de Dombi Szabolcs şi Kolozsi Hunor, masa oficială fiind asigurată de Szylvester Zoltán şi Szép József. Componenţa echipelor a fost următoarea: MNCR: Chiricescu Andrei, Zsiga, Soare, Moldovan, Neagoe, Buzea (antrenor – Chiricescu); Bad Boys: Tóth, Bedő, Szabó, Szabó, Bardócz, Caramarin, Demeter, Buceleanu şi Miret (antrenor – Buceleanu).

Primul sfert al partidei s-a desfăşurat cu un joc foarte bun al echipei Bad Boys, scorul înregistrat pe tabela de marcaj fiind de 18-10. În al doilea sfert, echipa MNCR a reuşit să marcheze mai mult şi să reducă din diferenţa de scor, finalul primei jumătăţi a partidei anunţând pe tabelă scorul de 28-21 în favoarea echipei Bad Boys.

În sfertul al treilea, echipa MNCR s-a mobilizat şi printr-un joc colectiv eficient atât în defensivă, cât şi în ofensivă, prin punctele marcate de Soare şi Chiricescu, a reuşit să echilibreze situaţia din teren. Astfel, scorul înregistrat după trei sferturi de joc a fost de 35-31, în favoarea echipei Bad Boys.

Formaţia Bad Boys a avut o prestaţie foarte bună pe teren, în ultimul sfert al meciului, şi a reuşit să marcheze 25 de puncte. Membrii echipei MNCR au riscat foarte mult în atac şi nu au reuşit să puncteze suficient pentru a egala adversara.

La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost de 60-42 în favoarea echipei Bad Boys, care, cu această victorie îşi consolidează poziţia de lider al Grupei A. În urma acestei înfrângeri, echipa MNCR ocupă locul 4 în clasamentul acestei grupe.

Vineri, 2 februarie a.c.,  de la ora 18.15, în Sala de sport a Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe, este programată partida dintre echipele Drink Team şi MNCR.

Coordonatori echipă MNCR: Andrea Chiricescu; Dan Buzea