În Sala de Sport din Miercurea Ciuc s-au desfășurat, în perioada 03 – 05noiembrie  a.c., Campionatele Naționale de Echipe Judo U18 ani și Campionatele Naționale de Judo Ne-Waza U18 ani, competiții la care au participat peste 500 sportivi înscriși la probele pe echipe și individual.

La una dintre aceste competiți, respectiv Campionatele Naționale de Judo Ne-Waza U18 ani, Clubului Sportiv Municipal (CSM) Sfântu Gheorghe a participat cu doi sportivi legitimați la secția judo, sub îndrumarea antrenorului de judo și arte marțiale  Petru Oltean.

Aceștia au obținut  următoarele rezultate: Adrian Stănciuleasa multiplul Campion Național de Judo, specialist pe probele de ne-waza la categoria de -66 kg., s-a clasat pe locul V iar Gabriel Munteanu a luptat la categoria de -81 kg. alături de 37 de sportivi, în cadrul căreia a avut o prestație bună,  dar a pierdut în primul tur, necalificându-se mai departe.

„Chiar dacă sportivii CSM Sfântu Gheorghe au fost mai mici de ani și greutate, am fost la un pas de podium; sportivii au luptat foarte bine, însă medalia la Stanciuleasa Adrian ne-a fost furată de arbitri”, a transmis, către Mesagerul de Covasna,  antrenorul Petru Oltean .

În aceeași perioadă, 03 – 05.11.2023, pe parcursul a 3 zile, Asociația Club Sportiv SAMURAI OPS Sfântu Gheorghe a participat cu 5 sportivi și 2 antrenori,  la un Stagiu de Perfecționare Centralizată în Arte Marțiale și Judo Competițional desfășurat  în stațiunea Harghita Bai, județul Harghita.

În cadrul acestei Tabăre-Stagiu de perfecționare a antrenorilor și a sportivilor, care a fost finanțată parțial  prin proiectul de finanțare „Sfântu Gheorghe Sprijină Sportul în anul 2023” , au fost studiate regulamentele de arbitraj competițional în cele două ramuri sportive.

Această Tabără-Stagiu de perfecționare a antrenorilor și a sportivilor a venit foarte bine înainte de Turneul Internațional de Arte Marțiale și Judo organizat în Sfântu Gheorghe în perioada 10-12 noiembrie 2023, în cadrul competiției de anvergură națională „Cupa CSM & Open Sfântu Gheorghe, ediția 2023”.

Mulțumim pe această cale Consiliului Local pentru finanțarea acordată prin programul „Sfântu Gheorghe Sprijină Sportul” în anul 2023, clubului CSM Sfântu Gheorghe și mass-mediei locale pentru mediatizarea competițiilor, acțiunilor și activitățile noastre sportive” a declarat antrenorul CSM Sfântu Gheorghe, Petru Oltean.