În Sala de Sport a Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe, a avut loc, vineri, Etapa a XII -a din cadrul Campionatului Judeţean de Baschet Amator în cadrul căreia s-a disputat meciul dintre echipele din Sf. Gheorghe  Drink Team, ocupanta locului 4, şi echipa Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni (MNCR), aflată pe poziţia a cincea în clasamentul Grupei A.

Partida a fost arbitrată în teren de Bernád Levente şi Szylvester Zoltán, masa oficială fiind asigurată de Szép József şi Dombi Szabolcs. Componenţa echipelor a fost următoarea: MNCR: Chiricescu Andrei, Chiricescu Andrea, Zsiga, Soare, Moldovan, Năstăsescu, Neagoe şi Buzea; Drink Team: Bartha, Bokor, Benkő, Siska, Bărburiceanu, Farkas şi Bujdoso.

Primul sfert al partidei s-a desfăşurat cu o uşoară dominare a echipei Drink Team, care a reuşit să preia conducerea pe tabela de marcaj cu scorul de 17-15. În al doilea sfert, jocul s-a echilibrat, la finalul acestuia tabela arătând egalitate: 28-28.

În sfertul al treilea, echipa MNCR s-a concentrat mai mult în defensivă şi a practicat o apărare în zonă, recuperând totodată majoritatea mingilor prin Soare şi Chiricescu Andrei. Jocul rapid dezvoltat pe contraatac a dus la preluarea conducerii de către echipa MNCR, astfel că, după trei sferturi de meci, scorul arăta 32-41, în favoarea echipei muzeului.

Ultimul sfert al meciului a fost unul foarte tensionat, echipa Drink Team a schimbat tactica şi a practicat un joc agresiv de om la om pe tot terenul. În această situaţie jocul echipei MNCR a avut mult de suferit, fapt care s-a observat şi prin punctele puţine marcate în acest sfert. După două eliminări de jucători, câte una pentru fiecare echipă, şi după acumularea rapidă a câte cinci greşeli de către ambele echipe, ceea ce a dus, conform regulamentului, la aruncări de pedeapsă pentru orice fault, meciul s-a încheiat cu scorul de 52-47 în favoarea echipei MNCR, care acumulează cu această victorie puncte importante pentru calificarea în Play Off-ul campionatului.

În clasamentul coşgheterilor jucătorul echipei MNCR, Chiricescu Andrei, ocupă locul 3 cu 173 de puncte marcate în acest campionat, în 9 meciuri disputate.

Vineri, 8 februarie 2013, de la ora 22.00 în Sala de sport a CNMV Sfântu Gheorghe este programată partida dintre echipele Pityókaszedõk (locul 4) şi MNCR (locul 3).

Coordonatori echipă MNCR: Andrea Chiricescu; Dan Buzea