. . În oraşul Întorsura Buzăului, unde miercuri dimineaţă s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din ţară, nu sunt probleme în alimentarea cu căldură a populaţiei, a declarat pentru AGERPRES primarul Leca Băncilă.
Potrivit acestuia, centrala termică cu rumeguş care alimentează blocurile şi mai multe instituţii publice are asigurat stocul de combustibil necesar, la fel şi cetăţenii care locuiesc la case.
„Au fost, într-adevăr, aproape minus 30 de grade, dar noi suntem obişnuiţi cu frigul (…) Centrala merge fără cusur, avem resurse (…) Am monitorizat situaţia persoanelor vulnerabile şi am trimis lemne la trei familii. Putem spune că nu avem probleme în asigurarea căldurii”, a spus Leca Băncilă.
El a menţionat că Primăria a demarat un proiect de modernizare a centralei termice, care va fi dotată în scurt timp cu o staţie proprie de producere a biomasei, intenţia autorităţilor locale fiind de a extinde anul acesta reţeaua de alimentare cu căldură a oraşului şi a racorda la aceasta şi alte instituţii publice.
Staţia meteo din Întorsura Buzăului a înregistrat miercuri dimineaţă minus 29,5 grade Celsius. Meteorologii prognozează temperaturi extrem de scăzute şi pentru următoarele zile.
Anul trecut, la Întorsura Buzăului s-au înregistrat minus 31,7 grade Celsius pe data de 1 ianuarie şi minus 34,7 grade Celsius pe 8 ianuarie a.c. Oficial, cea mai scăzută temperatură înregistrată în ultima jumătate de secol în această localitate, supranumită „Mica Siberie”, a fost de minus 35,8 grade Celsius în 8 februarie 2005, record care nu a mai fost atins din anul 1939.
Oana Mălina Negrea/AGERPRES
www.agerpres.ro