Culturiștii covăsneni au obținut din nou rezultate frumoase în domeniu. Ştefan Cristian şi Zaven Mandalian, legitimaţi la Clubul Sportiv Apollo  Sport” Sfântu Gheorghe au adus acasă o medalie de aur și una de argint, în urma participării la Cupa Federației Române la Culturism și Fitness.

Competiția s-a desfășurat sâmbătă, 1 noiembrie (a.c.), la Reghin, în organizarea Federației Române de Culturism și Fitness și a Clubului Sportiv Sebastiano Reghin.

La eveniment au participat şi doi sportivi legitimaţi la Clubul Apollo Sport din Sfântu Gheorghe – Ştefan Cristian şi Zaven Mandalian. Aceștia au adus acasă două medalii: una de aur și una de argint.

Astfel, Ștefan Cristian a obținut medalia de aur, la categoria culturism, 80 kg, iar Zaven Mandalian a obținut medalie de argint la categoria culturism clasic ( +175 cm).

„Nu au fost mulţi sportivi, ci 3-4 în categorie cu toate că au fost şi premii în bani oferiţi de preşedintele Federaţiei – Dl. Gabi Toncean (care este, totodată, şi preşedintele Clubului <<Sebastiano>> din Reghin), din fonduri proprii. O explicaţie ar fi că acum <<Cupa Sebastiano >> a coincis cu Cupa Federaţiei şi au fost acceptaţi doar sportivi legitimaţi, iar mulţi sportivi nu au mai continuat dieta şi pregătirea specifică de competiţie după campionatul naţional – principala competiţie din calendarul FRCF. Organizarea a fost foarte frumoasă, iar prezentarea făcută de reghineanul Octavian Ursulescu a fost deosebită. Publicul a fost numeros”, ne-a spus, ieri, Ștefan Cristian.

**

Cei doi sportivi au participat, în urmă cu câteva săptămâni (în 11 octombrie a.c.), la Cupa României la Culturism şi Fitness, și au reuşit să se claseze pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la categoriile la care au participat. Atunci, Ştefan Cristian a ocupat locul I la „Culturism”, categoria 80 kg, iar Zaven Mandalian a ocupat locul I la „Culturism clasic”, la categoria superioară de înălţime, +175 cm.