Volumul „Apostolul” de Petofi Sandor, apărut recent în limba română la editura ieşeană TipoMoldova, va fi lansat miercuri, la Biblioteca Judeţeană din Sfântu Gheorghe, în contextul aniversării bicentenarului naşterii poetului şi revoluţionarului maghiar.
Potrivit organizatorilor, amplul poem „Apostolul” scris de Petofi Sandor a fost tradus de Kocsis Francisko, iar volumul va putea fi cumpărat în cadrul evenimentului, atât în ediţie regulară, cât şi de lux.
„Volumul este o retraducere contemporană în română a amplului poem scris de cel mai cunoscut poet maghiar, clasic al literaturii maghiare. Această traducere, realizată după mai multe decenii de la ultima versiune, îi aparţine lui Kocsis Francisko, cartea apărând la Editura TipoMoldova din Iaşi, cu o prefaţă semnată de prestigiosul istoric literar clujean Balazs Imre Jozsef”, au precizat reprezentanţii Bibliotecii Judeţene din Sfântu Gheorghe.
Lansarea va avea loc miercuri, de la ora 18, iar volumul va fi prezentat de poetul şi prozatorul Aurel Ştefanachi, directorul Editurii TipoMoldova şi Balazs F. Attila traducător literar şi redactor al cărţii.
Scris în timpul revoluţiei de la 1848, „Apostolul” a fost publicat postum în 1874 şi este considerat unul dintre marilor poeme ale literaturii maghiare.
Anul acesta, pe 1 ianuarie, s-au împlinit 200 de ani de la naşterea poetului naţional al maghiarilor Petofi Sandor, erou al Revoluţiei de la 1848, iar bicentenarul a fost marcat în judeţul Covasna printr-o serie de evenimente culturale şi artistice.
Autorităţile locale din Sfântu Gheorghe au anunţat că vor dezveli o statuie în mărime naturală a lui Petofi Sandor, care va fi amplasată pe un un teren viran din apropierea intersecţiei Bulevardului 1 Decembrie 1918 cu strada Zefirului.