Luptătoarea română Incze Kriszta Tunde a fost învinsă de canadianca Ana Paula Godinez Gonzalez (0-2) în recalificările categoriei 62 kg a Jocurilor Olimpice de la Paris,  care s-au desfășurat astăzi, 10 august.

Potrivit Agerpres, dacă trecea de luptătoarea canadiană, Incze lupta pentru bronz cu norvegianca Grace Jacob Bullen, medaliată cu bronz la Mondialele de anul trecut, însă nu a avut nicio acţiune clară, rămânând în clinciuri pe tot parcursul meciului.

„Incze (28 ani), clasată pe locul 8 la JO de la Tokyo, a pierdut vineri în optimi în faţa japonezei Sakura Motoki, în optimile de finală, în doar 38 de secunde. Motoki (22 ani), vicecampioană mondială anul trecut la Belgrad, s-a calificat în finală şi a tras-o, astfel, în calificări pe Incze.

La JO de la Paris, România va mai fi reprezentată sâmbătă la lupte de Cătălina Axente (cat. 76 kg).

România a obţinut ultima sa medalie olimpică la lupte în 2016, la Rio, prin sportivul de origine rusă Albert Saritov (cat. 97 kg, lupte libere)”, arată sursa citată.

Pe pagina de socializare a Comitetului Olimpic și Sportiv Român se menționează că, la finalul meciului, luptătoarea din Sfântu Gheorghe, Incze Kriszta, a declarat: „A fost un meci foarte greu, cu o adversară foarte puternică și foarte rapidă. M-a lovit la gură și la nas și a primit avertisment, dar astfel de lovituri fac parte din acest sport. Deocamdată sunt dezamăgită și nu pot să zic prea multe. Sunt supărată pentru că am venit aici pentru medalie, după trei ani de foarte multă muncă. Deocamdată am nevoie de o pauză și o să mă mai gândesc dacă voi continua. Planul ar fi să ne vedem și la Los Angeles. Dacă nu am luat aici o medalie, poate o să iau acolo”, a încheiat luptătoarea tricoloră.