Cei mai buni sportivi covăsneni au fost premiați în cursul zilei de ieri. Direcția județeană pentru Sport și Tineret (DJST) Covasna și Clubul Sportiv Municipal (CSM) Sfântu Gheorghe au organizat ieri, la Sala Sporturilor „Szabo Kati” din municipiu, festivitatea de premiere a celor mai buni sportivi covăsneni, „Gala Sportului Covăsnean” – ediția 2016.

În deschiderea evenimentului, elevii ciclului primar și gimnazial ai Colegiului Național „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe au susținut un scurt concert de colinde. Cei 80 de micuți au urcat pe scenă, alături de dirijorul lor, profesoara de muzică Liliana Grosar, iar la final, cei mici au primit daruri din partea Direcției Județene pentru Sport și Tineret Covasna și a Clubului Sportiv Municipal Sfântu Gheorghe.

Primul sportiv felicitat pentru performanțele obținute în anul 2016 a fost ocupantul locului 10, Tompa Gyorgy Kadosa. Înotător al Clubului Sportiv Ciprian Grosu, acesta a obținut titlul de dublu campion național la juniori 1 și un titlu de vicecampion național la tineret.

Pe locul 9 s-a clasat sportiva secției Ju-Jitsu a Clubului Sportiv Municipal Sfântu Gheorghe, Oltean Cristina. Antrenată de Oltean Petru, aceasta a obșinut locul I la Campionatul Balcanic, seniori, Duo Show; titlul de campioană națională la seniori, Duo Show Mixt și titlul de campioană națională, seniori, Duo-demonstrativ clasic mixt.

Locul 8 a fost ocupat de sportivul Antal Robert, legitimat la secția Ju-Jitsu a Clubului Sportiv Municipal Sfântu Gheorghe și antrenat de Oltean Petru. Acesta a obținut titlul de campion balcanic la seniori – Duo Show; titlul de campion național Duo-demonstrativ clasic mixt seniori; și câștigat Cupa României atât la Ne Waza și cât și la Fighting.

Un alt sportiv legitimat la secția Ju-Jitsu a Clubului Sportiv Municipal Sfântu Gheorghe, și antrenat de Oltean Petru, a fost Băjenaru Vasile. Ocupant al locului 7 în clasamentul Galei, acesta a obținut locul III la Campionatul Balcanic de seniori, la disciplina Ne Waza; este campion național la seniori, Fighting și Duo Show mixt; și vicecampion național la Ne Waza, disciplină la care a câștigat, de asemenea, de trei ori Cupa României.

Locul 6 a fost ocupat de luptătoarea CSM Sfântu Gheorghe, antrenată de maestrul Mátéfi Árpád, Mădălina Linguraru. Sportiva a obținut locul III la Campionatul Național de lupte libere – seniori; locul V la Campionatele Mondiale Universitare și locul IV la Cupa Europei pe echipe.

Locurile 5 și 4 au fost ocupate, la egalitate de puncte, de luptătoarea Popescu Adina, antrenată de maestrul Mátéfi Árpád, respectiv de atleta Bobocea Claudia, antrenată de Anghel Valentin. Adina Popescu a obținut locul V la Campionatul European de seniori, locul I la Campionatul Național de seniori, și locul IV la Cupa Europei pe echipe. Atleta Bobocea Claudia a obținut locul I la Campionatele Naționale de Sală, 800 m – seniori; a ocupat locul 7 în serie la 1500 m, la Campionatul Mondial de Sală; a participat la Campionatul European, proba 800 m; s-a clasat pe locul VI în serie la Jocurile Olimpice, proba 800 m și a obținut titlul de campioană balcanică la proba 1500 m.

Locul 3 a fost ocupat de sportivul Daniel Attila, care a participat anul acesta la Campionatul Mondial (sub 23 de ani); a obținut locul II la Campionatul Național de Duatlon seniori; este campion național la Duatlon, tineret; vicecampion european (U23) la Cross Duatlon; a obținut locul IV la Campionatul European de Duatlon (U23); este vicecampion național la Cross Duatlon – seniori, și campion național la tineret; vicecampion național la CrossTriatlon – seniori și campion național la CrossTriatlon – tineret.

Locul 2 în topul celor mai buni sportivi ai anului 2016, a fost ocupat de atletul CSM Sfântu Gheorghe, Trofin Cosmin. Antrenat de Révész Katalin, acesta a obținut locurile I la Campionatul Național de Sală, 800 m – seniori și tineret; și locul II la 1500 m – tineret; este vicecampion balcanic la proba 800 m seniori, în sală; a obținut locul III ștafeta României la 4X400 m; este campion național la 800 m tineret; și de trei ori vicecampion național la 800 m seniori, 400 m seniori și 400 m tineret.

Premiul pentru cea mai bună sportivă a județului Covasna i-a revenit luptătoarei CSM Sfântu Gheorghe, Incze Kriszta, triplă campioană națională la lupte libere, U23, seniori și juniori; și campioană europeană și balcanică la juniori 1. Aceasta a mai obținut locul 11 la Campionatul European de seniori; locul II la Campionatul Mondial Universitar; locul IV la Cupa Europei pe echipe; și a participat la Campionatul Mondial de lupte libere, juniori 1.

Prefectul județului Covasna, Sebastian Cucu a fost cel care i-a înmânat luptătoarei Incze Kriszta premiul pentru cea mai bună sportivă a județului Covasna, nu înainte de a felicita sportivii și antrenorii pentru rezultatele obținute și de a le ura ca „palmaresul lor să fie din ce în ce mai bogat de la an la an”.

Și celor mai buni antrenori le-au fost recunoscute meritele, astfel, Consiliul județean Covasna a acordat premii celor mai buni șase antrenori, nu înainte ca Gruman Robert, vicepreședintele Consiliului,  să rostească un scurt discurs: „Din partea Consiliului județean Covasna aș dori să felicit sportivii premiați. Am stabilit să premiem atât antrenorii, fără de care nu am fi putut premia astăzi sportivi în județul Covasna, cât și juniorii care au avut performanțe, tocmai pentru a-i motiva ca în Gala de anul viitor să ajungă și ei premianți. Consiliul județean acordă premii care sper să impulsioneze viața sportivă județeană. Și anul acesta am acordat finanțări de 600.000 de lei pentru proiecte și programe sportive. În sport victoria este cel mai important lucru. Le dorim cât mai multe victorii sportivilor, antrenorilor și tinerilor de astăzi, pentru anul 2017.”

Antrenorii CSM Sfântu Gheorghe: Mátéfi Árpád (lupte libere); Révész Katalin și Anghel Valentin (atletism); Oltean Petru ( ju-jitsu) și Grosu Ciprian (înot); dar și Daniel I. Daniel (Tri-Aluta, triatlon-duatlon) au primit cupe și diplome de merit.

Nici copiii sau juniorii din județul Covasna, care au obținut rezultate deosebite, nu au scăpat nepremiați. Ördög Zoltán (motocros); Mike Boroka (tenis de masă); Artene Raluca (înot); Székely Kadocsa (karate); Csurulya Elza (baschet); Kertész Beáta (lupte libere); Irimia Ionescu Eusebio (karate); Endrödi Erik (atletism); Tompa Krisztián (motocros); Taranek  Andreea (baschet); Bartók Rita (baschet); Biszak Boglárka (baschet) și Kovács Renata (baschet) au fost și ei premiați de Consiliul județean Covasna.

„Această Gală a fost posibilă cu sprijinul Consiliului județean Covasna, care a fost partenerul nostru în această acțiune, iar organizatori au fost DJST și CSM și Radio We. Sprijinul masiv l-am primit din partea Instituției Prefectului județului Covasna, de asemenea, Inspectoratul de Poliție Județean, Poliția Locală, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Covasna, Autoritățile locale au fost alături de noi pe tot parcursul anului.” – a declarat în cadrul festivității directorul executiv al DJST Covasna, Ioan Marian Știopu.