Dispeceratul comun ISU – SAJ al judeţului Covasna a fost informat în cursul nopții de ieri, la ora 00:17, despre producerea unui incendiu la acoperişul unei case de locuit din localitatea Barcani.

downloadLa locul indicat s-au deplasat două autospeciale de lucru cu apă şi spumă din cadrul Pichetului de Pompieri Întorsura Buzăului ce au intervenit pentru localizarea şi lichidarea incendiului.

În urma incendiului  au ars casa de locuit în proporţie de 50%,  acoperişul confecţionat din lemn în totalitate, acoperişul unei anexe pe o suprafaţă de aproximativ 110 mp şi diverse bunuri depozitate în construcţiile afectate.

Nu au existat victime omeneşti, iar cauza probabilă a incendiului o reprezintă efectul termic cauzat de coşul de fum neprotejat termic faţă de materiale combustibile.    . .

             În jurul orei 05:00, printr-un apel la numărul unic de urgențe a fost sesizat un alt incendiu la o casă de locuit, de această dată în oraşul Covasna.

Pentru localizarea şi lichidarea incendiului, la locul indicat s-au deplasat  un echipaj cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă din cadrul Secţiei de pompieri Târgu Secuiesc şi  un echipaj din cadrul Serviciului Voluntar  pentru Situaţii de Urgenţă al oraşului Covasna.

În urma incendiului, izbucnit cel mai probabil în urma folosirii intenţionate a unei surse de aprindere, au ars deşeuri depozitate în dormitor şi acoperişul casei de locuit confecţionat  din lemn cu învelitoare din tablă pe o suprafaţă de aproximativ 60 de mp.

Din nefericire, în interiorul locuinţei a fost identificat trupul neînsufleţit al  proprietariului, în vârstă de 75 ani.             

                                                           ISU Covasna

                                                          Plutonier major Tolvaj Marius

Vrei să fii notificat când apare un articol nou? Abonează-te prin e-mail