La Galeria de artă Kádár László din Covasna va avea loc vineri, 9 august 2019, ora 18:00,  vernisajul expoziției de sculptură cu titlul „Împlinire” a artistului covăsnean Mihail Nicolae Bohățel. 

Expoziția constă într-o reîntoarcere spectaculoasă la ființa umană, unde profunzimea și misterul construcției sunt încapsulate în forme sculpturale.

Este vorba despre o expoziție în care se îmbină armonios două din materiile indispensabile vieții pe Pământ : lemnul și metalul.

Autorul lucrărilor, sculptorul Mihail Nicolae Bohățel ne-a declarat:

„Acum a sosit momentul să realizez o expoziție personală în orașul natal, intitulată sugestiv,,ÎMPLINIRE”.De ce împlinire? Pentru mine,din punct de vedere artistic, și nu numai, împlinirea vine cu această vârstă de 60 de ani. Această expoziție de sculptură, sculptură obiect, panouri decorative, pictură, pentru mine înseamnă o împlinire, o maturizare în gândire și execuție a ceea ce înseamnă arta  SCULPTURII. Cu răbdare,muncă și ambiție, îți atingi scopul propus. Încearcă să treci peste greutățile care apar, crede în idealul tău, și vei ajunge, mai curând sau mai târziu, la ÎMPLINIRE. “

 

Expoziția poate fi vizitată până pe 6 septembrie 2019. Intrarea este liberă.

Mihail Nicolae Bohățel, originar din orașul Covasna, a absolvit Liceul de Artă din Braşov, fiind atras de mic de sculptură. Până acum a realizat inedite expoziţii, printre care „Oameni şi păsări”, vernisată în anul 2014 la galeria KronArt.

Nicolae Bohățel este cel care a realizat, în anul 2015, monumentul,,bustul lui AVRAM IANCU” din curtea școlii care poartă numele revoluționarului român.

În anul 2018 a participat cu 2 lucrări la expoziția de grup „INIMA REGINEI MARIA”, care a avut loc la Casa Junilor din Brașov.

 

Larisa AXINIA

Vrei să fii notificat când apare un articol nou? Abonează-te prin e-mail