Secţia de dans a Clubului Sportiv Sport-All din Sfântu Gheorghe a câştigat două medalii de aur la Campionatul Mondial de Dans, desfăşurat recent la Porec, în Croaţia.
Potrivit antrenoarelor Molnár Enikő şi Vass-Vitus Kinga, concursul s-a desfăşurat pe mai multe categorii, jazz, balet, dans acrobatic, Urban Dance, MTV Commercial, Dance Folcloric, Latin Dance şi dans contemporan, iar la acesta au participat 55.000 de concurenţi din 50 de ţări.

Copiii din Sfântu Gheorghe au câştigat locul I la categoria duo, trio, quartet, vârsta 5-7 ani, datorită prestaţiei dansatoarelor Comán Emila, Gombos Andrea, Koós Adrien şi Imreh Izabella, precum şi locul I, la categoria formaţie, vârsta 8-12 ani, compusă din Brandabura Ingrid, Stinghe Sofia, Imre Dianna, Cojocaru Adrien Kriszta, Rákosi Hanna, Nyáguly Edina, Barabási Janka, Policsek Orsolya, Moldovan Andrea, Dobri Anita, Policsek Hanna, Cernescu Denisa, Trandafir Riana şi Sándor Mátyás. De asemenea, Cojocaru Lorena, cea mai tânără concurentă din competiţie, a câştigat locul IV la categoria solo, vârsta 5-7 ani.

„Când am plecat din Sfântu Gheorghe, ţelul nostru a fost acela de a ne face oraşul cunoscut, înscriindu-l pe harta mondială a dansului. Visam să ajungem în primele cinci locuri, însă realitatea a depăşit toate aşteptările, căci s-a întâmplat ceva cu totul şi cu totul nesperat: am obţinut locul I, în două categorii de dans din concurs. (…) Porec este un orăşel de pe malul Mării Adriatice şi are o lagună superbă, unde au fost cazaţi concurenţii veniţi din toate colţurile lumii, care au ocupat aproximativ 20 de hoteluri. Deschiderea oficială a competiţiei a fost o experienţă unică. Marşul tuturor echipelor care defilau cu steagul ţării, muzica ce răsuna la maximum şi momentul în care cei 55.000 de copii au ridicat mâinile în sincron pe ritmurile care îi acompaniau au fost clipe de neuitat pentru noi, cei ce ne aflam la Porec. Acolo am văzut cum oamenii comunică într-un limbaj comun pe care îl poate înţelege oricine, indiferent de naţionalitate sau culoarea pielii: era limbajul dansului. Momentul deschiderii a fost şi momentul în care am simţit că, şi dacă nu vom câştiga trofeul, simpla participare a fost un câştig imens”, menţionează antrenoarele, într-un mesaj postat pe pagina de socializare.

Ele au transmis mulţumiri tuturor celor care au ajutat la strângerea sumei de 7.000 de euro, necesară pentru plata cheltuielilor de înscriere, cazare şi transportul copiilor care au participat la mondiale.