Gimnasta română Cătălina Ponor a cucerit medalia de argint la sol, marţi, la Jocurile Olimpice de la Londra, cu nota de 15,200, a 9-a pentru delegaţia noastră, iar Sandra Izbaşa, campioana olimpică en titre, a ocupat doar locul 8, cu 13,333 p.

Medalia de aur a fost câştigată de americanca Alexandra Raisman, cu 15,600 p, iar rusoaica Alia Mustafina a luat bronzul, cu 14,900.

După incidentul de la bârnă, unde a fost declasată în favoarea Alexandrei Raisman, pierzând nedrept o medalie, Cătălina Ponor a dat măsura forţei ei de concurs, mai ales că aceeaşi Raisman a fost din nou superpunctată şi la sol. Evoluând chiar înaintea campioanei românce, Raisman a primit un neverosibil 15,600, cu 6,5 dificultate, punând o presiune în plus pe următoarea concurentă, Cătălina Ponor. Concentrată la maximum, cu 4 diagonale perfecte, aterizate îngropat şi o dificilă cvadruplu piruetă, Ponor a obţinut în cele din urmă 15,200 puncte, la afişarea notei cele câteva mii de spectatori din North Greenwich Arena (O2) huiduind îndelung nedreptatea din ultima zi a finalelor pe aparate.

Reacţia spectatorilor britanici, cei mai sportivi din lume, care aplaudă şi încurajează tot timpul orice sportiv, nu a mai putut rezista în faţa acestor aranjamente de culise puse la cale de arbitre şi nu numai de ele.

Ultima în concurs, ca şi la sărituri, unde a cucerit medalia de aur, Sandra Izbaşa, şi ea aflată sub o presiune extraordinară, după acea supernotă a americancei, a riscat totul, ratând chiar la ultimul element, după o evoluţie bună spre foarte bună până atunci.

Oricum, la actuala ediţie, gimnastele românce au câştigat o medalie de aur, prin Izbaşa la sărituri, una de argint, Ponor la sol, şi bronz, cu echipa, rezultat meritoriu, care, practic, reprezintă o treime din zestrea de până acum a delegaţiei noastre la Londra.