Duminică 18 mai 2014, în Sala de Sport „Bogdan Antal” a Colegiului Naţional „Mikes Kelemen” din Sfântu Gheorghe, a avut loc primul meci al Etapei a XXIII – a din cadrul Campionatului Judeţean de Baschet Amator Covasna, Grupa A.

De la ora 17.00, s-a disputat meciul dintre echipele Sepsi ISE (Sfântu Gheorghe) şi echipa Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni din Sfântu Gheorghe (MNCR). Partida a fost arbitrată în teren de Moasa Balint şi Toth Adam, masa oficială fiind asigurată de Kisgyorgy Eno şi Bartók Botond.

Sepsi ISEMNCR

Componenţa echipelor a fost următoarea: MNCR: Chiricescu Andrei, Chiricescu Andrea, Moldovan, Neagoe, Năstăsescu, Buzea ; Sepsi ISE: Fekete I., Fekete L., Kolozsi H., Szylveszter Z., Szep J., Szekely N.

Joc echilibrat în primul sfert al partidei; la finalul timpului regulamentar de joc, scorul pe tabelă era de 18-15 în favoarea echiepi Sepsi ISE. În al doilea sfert, echipa Sepsi ISE a preluat iniţiativa şi a reuşit să înscrie mai multe puncte, distanţându-se pe tabela cu scorul de 35-24.

În sfertul al treilea, echilibrul partidei s-a înclinat în favoarea echipei Sepsi Ise din cauza faptului că jucătorul Năstăsescu, component al echipei MNCR, a acumulat 5 greşeli personale şi a fost eliminat din joc. Echipa MNCR a fost marcată în acest sfert şi de accidentarea lui Neagoe, care a continuat partida într-un picior. Practic, pe fondul eliminării unui jucător de bază în faza defensivă, a unei accidentări, precum şi lipsa unor jucători de schimb pe banca de rezervă din lotul MNCR, echipa a cedat fizic în acest sfert. De această situaţie a profitat echipa Sepsi Ise, care a reuşit să înscrie 23 de puncte în acest sfert, la al cărui final scorul era de 58-37.

Jocul din ultimul sfert a fost dominat de echipa Sepsi ISE, care a practicat un joc de contraatac în faza ofensivă, s-a bazat pe pătrunderile şi driblingurile rapide reuşite de Kolozsi şi Szep, precum şi pe cele 5 aruncări de la distanţă reuşite de Fekete I (15 puncte).

Pentru echipa MNCR au înscris Chiricesu Andrei (13 puncte), Chiricescu Andrea (6 puncte), Năstăsescu (10 puncte), Neagoe (12 puncte), Buzea (6 puncte) şi Moldovan (3 puncte).

După un joc în mare parte frumos, scorul înregistrat pe tabela de marcaj la final a fost 78-50, pentru echipa Sepsi ISE.

Cu acest rezultat, echipa Sepsi ISE ocupă locul 3 în Clasamentul Grupei A, în timp ce echipa MNCR, se află pe locul 6. În clasamentul cosgeterilor, componentul echipei MNCR, Chiricescu Andrei, ocupă locul 6 cu 258 de puncte.

Ultimul meci al echipei MNCR din sezonul 2013-2014, se va desfăşura în Sala de Sport a Colegiului Naţional ”Mihai Viteazul”, miercuri 21 mai 2014, de la ora 20.00, în compania formaţiei Bad Boys (locul 4).