Astăzi, de la ora 22.00 în Sala de sport a  Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe este programată partida dintre echipele Sepsi ISE (locul 3) şi echipa Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni (MNCR) (locul 8) din cadrul Campionatului Judeţean de Baschet Amator,

Echipa MNCR

În urmă cu o săptămână, în aceeaşi locaţie s-a disputat meciul dintre echipele Bulls Junior (Sfântu Gheorghe), ocupanta locului 5, şi MNCR aflată pe locul 8 în clasamentul Grupei A. Partida a fost arbitrată în teren de Bernád L. şi Kolozsi H., masa oficială fiind asigurată de Szép József şi Samoilă Zoltan.

Din echipe au făcut parte: MNCR– Chiricescu Andrei, Chiricescu Andrea, Moldovan, Neagoe, Ola, Ursaciuc, Murea şi Buzea;  Bulls Junior: Ambrus, Toth, Kovasch, Vitalyos, Moise şi Czine.

Primul sfert al partidei a fost echilibrat, ambele echipe jucând prudent în faza defensivă astfel încât tabela de marcaj înregistra scorul de 16 – 14, în favoarea echipei MNCR. În al doilea sfert, jocul a continuat cu o uşoară dominare a echipei Bulls Junior, la finalul acestui sfert tabela arătând scorul de 18 – 12!

În sfertul al treilea, echipa MNCR a practicat o apărare în zonă, bine pusă la punct şi a recuperat majoritatea mingilor prin Chiricescu şi Ola. Jocul bun din apărare nu a fost la fel de bun în faza ofensivă, acest lucru putând fi observat şi pe tabela de marcaj prin puţinele puncte marcate în acest sfert. De această situaţie a profitat echipa antrenată de Nemes Aron, care printr-un joc colectiv de pase foarte bun, aruncări de la distanţă de trei puncte şi cu o bună pregătire fizică a jucătorilor juniori ai acestei echipe, au reuşit să preia conducerea pe tabelă, scorul înregistrat la finalul sfertului al treilea fiind de 18 – 9 în favoarea echipei MNCR.

Ultimul sfert al meciului a fost extrem de echilibrat, cu multe răsturnări de situaţie, echipa Bulls Junior mizând pe aruncările de trei puncte ale lui Kovasch şi pe o apărare agresivă, om la om,  în jumătatea proprie. În această situaţie, jocul echipei MNCR a fost concentrat pe recuperările în faza defensivă şi pe contraatac, scorul înregistrat cu două minute înainte de finalul meciului fiind de 57 – 56 în favoarea echipei Bulls Junior. În ultimele 2 minute ale partidei, echipa MNCR a reuşit să recupereze mingea în atac şi să înscrie 4 puncte decisive prin Ola, prin care echipa MNCR a preluat conducerea pe tabelă cu scorul de 60 – 57.

În ultimele 30 de secunde ale partidei, echipa Bulls Junior a avut atacul şi a încercat să egaleze situaţia pe tabelă prin cu o aruncare de 3 puncte. Aruncarea de 3 puncte a fost ratată, mingea a intrat în posesia echipei MNCR, care a păstrat-o până la fluierul final al arbitrilor partidei.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 60 – 57 în favoarea echipei MNCR, cu acest rezultat echipa a înregistrat prima victorie în Play Off-ul campionatului de baschet din acest sezon. În primele 3 partide jucate de echipa MNCR contra formaţiilor clasate în topul clasamentului (Bad Boys, Da Bomb şi Balvanyos) au fost consemnate numai înfrângeri. Cu acest rezultat echipa se clasează pe locul 8 din această grupă principală. Mai multe detalii despre acest campionat puteţi vedea pe http://sepsikosar.ro

Coordonatori echipă MNCR: Andrea Chiricescu şi Dan Buzea