Atleta Vasile Rut-Cristina, sportivă legitimată la Clubul Sportiv Municipal (CSM) Sfânu Gheorghe, a reprezentat cu cinste municipiul Sfântu Gheorghe la Campionatul național de alergare montană- etapa finală care s-a desfășurat sâmbătă, 21 septembrie a.c., în localitatea Câmpulung Moldovenesc, aceasta reușind să urce pe prima treaptă a podiumului de premiere.
La competiția la care au participat peste 80 de sportivi de la 30 de cluburi din țară, Vasile Rut Cristina a reușit să se impună în fața adversarelor câștigând locul 1 la junioare 3. Din păcate, pentru Daniela Vasile, a doua reprezentantă a CSM Sf. Gheorghe, atât efortul depus în această vară pentru a-și adjudeca titlul de campioană națională și balcanică la proba de 3000 m obstacole, cât și o mică accidentare, și-au spus cuvântul, împiedicând-o să obțină un rezultat valoros la această competiție.
„Multumim pe această cale Consiliului Local Sfantu Gheorghe care a sustinut finaciar, prin Programul de finaţare a sportului de performantă, deplasarea şi participarea la acesată competiţie de anvergură naţională, cât și conducerii CSM Sf. Gheorghe, care s-a implicat total în susținerea sportului de performanță.” – a declarat antrenorul Vasile Nicolae.
M.D.C.