În perioada 17–18 iunie 2017, la Sfântu Gheorghe, Şcoala Populară de Arte şi Meserii organizează împreună cu Teatrul Independent „Osonó” o întâlnire a trupelor de teatru de amatori. Finanţată de către Consiliul Judeţean Covasna, Reuniunea trupelor de teatru de amatori, ediţia a 3-a, nu are caracter de competiţie şi doreşte, în primul rând, să ofere trupelor de teatru de amatori posibilitatea de a se prezenta în faţa publicului, pornind de la principiul că întotdeauna au existat persoane pasionate de teatru care au dorit să facă comunitatea lor să râdă şi să plângă, dar numai cu scopul de a emite energii vindecătoare către membrii acesteia. Obiectivul principal al manifestării este consolidarea relaţiilor existente între aceste trupe de amatori, iar programul evenimentului cuprinde şi discuţii profesionale şi activităţi de atelier.

Trupele se pot înscrie liber, nu există o tematică sau un gen teatral obligatoriu. Durata spectacolului poate fi maxim 45 de minute, iar numărul maxim de personaje 12 persoane, inclusiv regizorul şi tehnicianul. O trupă nu se poate înscrie decât cu un singur spectacol.

Pe durata festivalului, organizatorii asigură cazarea şi masa pentru participanţi, intrare liberă la toate spectacolele din cadrul festivalului şi la programele adiţionale. Cheltuielile de transport vor fi suportate de trupele participante.

Data limită pentru înscriere: 4 iunie 2017. Formularul de înscriere se poate solicita la adresa de e-mail: [email protected], sau la telefon nr. 0740578725.

Vrei să fii notificat când apare un articol nou? Abonează-te prin e-mail