Campionatele Naţionale Grand Prix,  etapa a II-a, care s-au desfăşurat vineri,  la Bucureşti, au  îmbogăţit palmaresul Clubului Sportiv Municipal Sfântu (CSM) Gheorghe cu noi medalii pe care le-au obţinut  atleţii covăsneni.

Astfel, la 400 m,  sportivul C.S.M. Florin Purcea a ocupat locul I cu timpul de 47,68, obţinând  medalia de aur. Acesta  este calificat la Campionatul European Under 23 de la Tampere  – Finlanda,  din perioada 11-14 iulie a.c. Sportivul Iulian Ganciu a terminat cursa de 800 de metri  pe poziţia a II-a, cu timpul de 1,51,32, obţinând  medalie de argint, în timp ce Cosmin Trofin a ocupat un merituos loc IV,  cu timpul 1,54,88.  Juniorul Cosmin Trofin  s-a calificat la Campionatul Mondial de cadeţi ce  va avea loc la Donetk-Ucraina,  în perioada 11-14.07.2013.

Directorul adjunct  al CSM Sfântu Gheorghe,  George Carcadia, adresează felicitări sportivilor cât şi antrenoarei  acestora, doamna  Revesz Katalin.