Sâmbătă, 22 septembrie 2012, la sala de sport a Colegiului Naţional de Informatică „Grigore Moisil” din Braşov a avut loc Cupa Kokoro la Ju-Jitsu  Ediţia a II-a / Open-ul Braşovului, sub deviza „Respect – Colaborare – Prietenie”.

În prezenţa celor peste 250 de sportivi şi iubitori ai ju-jitsu-ului competiţional, a avut loc deschiderea oficială ce a fost marcată de organizatorul cupei, domnul Boglut Lucian, prin anunţarea cluburilor participante, a arbitrilor naţionali de ju-jitsu ce au asistat meciurile, printr-un scurt discurs despre fair play şi urarea de succes tuturor concurenţilor, precum şi prin salutul specific practicanţilor de arte marţiale. Chiar dacă întrecerea a durat mai bine de 12 ore, a fost o reuşită deplină, competiţia desfăşurându-se pe 2 spaţii de luptă, la 4 categorii de vârstă, feminin şi masculin, U-9, U-12, U-15 şi U- 18.

Clubul Sportiv „Show Time” a fost prezent la acest eveniment, atât cu sportivi cât şi cu arbitrii, fiind îndrumaţi de Sensei Cristian Schiopu. Potrivit acestuia, cu cât se apropie o competiţie, cu atât emoţiile sunt mai mari pentru cei implicaţi. „Cunosc acest sentiment, ştiu ce este în sufletul sportivilor atunci când intră pe salteaua de concurs, deoarece şi eu am fost sportiv de performanţă până acum 2 ani şi cunosc bine acest sentiment. Este greu, dar am avut încredere în sportivii mei. Au potenţial de a face performanţă. Pentru un sportiv nimic nu este mai frumos decât să se afle pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, fie ea şi o competiţie cu miză mai mică. Chiar dacă te bucuri apoi, momentul urcării pe podium îl trăieşti o singură dată, este extraordinar”, a declarat Sensei Cristian Schiopu.

„Considerăm că obiectivul propus sportivilor de tehnicienii clubului a fost realizat, astfel am reuşit să cucerim 12 medalii, toate la secţiunea fighting”, a mai spus acesta. Astfel, la categoria de vârstă U-9 ani, Neagu Mihail a obţinut locul I la -28kg, Trandafir Rianna locul II la -25kg, Artene Vlad locul III la -24kg şi Aştilean Alexia locul III la -28kg. La categoria de vârstă U-12 ani, Popa Denisa Ştefania a obţinut locul I la -32kg, Catalina Norbert locul I la -40kg, Stoican Alis locul II la -40kg, Buzia Simina locul II la +48kg, Cucu Ana Maria locul III la -40kg, Goagă Iulia locul III la +48kg, Olteanu David locul III la -50kg şi Nemeth Jozsef locul III la +50kg.

„La categoria de vârstă U-15 ani, o grupă foarte grea, cu mulţi sportivi pe categorii, am obţinut prin Codreanu Rareş locul IV la -48kg, Bohotineanu Teodor locul IV la +60kg, Spoican Alin locul V la -38kg, Mămăligoi Norbert şi Artene Radu locurile V şi VI la -42kg”, a mai spus Cristian Schiopu.

Clasamentul celor 13 de cluburi participante, ce a fost efectuat în funcţie de numărul şi „strălucirea” medaliilor este: Locul I – C.S. Spartacus 2000 Bucureşti cu 72 puncte; Locul II – C.S. Kokoro Braşov cu 69 puncte; Locul III – C.S. Ghepes Dojo Bucureşti cu 45 puncte; Locul IV – C.S. Corysan Bucureşti cu 30 puncte; Locul V – C.S. Show Time Sf. Gheorghe cu 26 puncte, următoarele fiind C.S. Budo-Seishin Bucureşti cu 24 puncte; C.S. Hai Shin Bucureşti cu 22 puncte; C.S. Aquila Giurgiu cu 19 puncte; C.S. Kokusai Bucureşti cu 11 puncte, C.S. Wu Fun Bucureşti şi C.S.M. Sf. Gheorghe cu 8 puncte fiecare; C.S. Yariko Dojo Drobeta-Turnu Severin cu 5 puncte şi C.S. Whooooo Istru Cluj Napoca cu 3 puncte. (A.A.C.)