27 de echipaje din țară, dar și din Bulgaria, Franța și Ungaria s-au înscris  la  „Covasna Winter Rally”, eveniment organizat de Clubul Auto Crono, cu sprijinul  DRE Racing Team Covasna, și sub tutela Federației Române de Automobilism Sportiv.

Ediția din acest an a competiției internaționale „Winter Rally Covasna” se va desfășura în perioada 13-15 ianuarie (a.c.), în jurul localității Comandău. Raliul va avea o lungime totală de 240 de kilometri, din care 120 de kilometri vor fi însumați de cele 10 probe speciale.

Potrivit organizatorilor, pe durata evenimentului, traseele puse la dispoziție de către Direcția Silvică Sfântu Gheorghe și Ocolul Silvic Comandău vor fi închise circulației.

Conform calendarului competiției, probele de vineri se vor desfășura în intervalul orar 10:00 – 16:00, pe ruta 1: Comandău – direcția Pr. Țigan – Lăcăuți, (2 kilometri), iar startul se va da la 50 de metri de ieșirea din localitatea Comandău. De asemenea, probele de sâmbătă, care vor avea loc între orele 08:00 și 18:00, și duminică, între orele 10:00 și 14:00, se vor desfășura pe ruta 2: Comandău – direcția Zăbrătău, cu ocolire prin Canton Betașu – Pr. Mica – Apa Bună – Cireșu – Betașu – Comandău, pe o distanță de 25 de kilometri, iar startul se va lua la 2 kilometri de ieșirea din localitatea Comandău.

O altă probă va avea loc tot duminică, în intervalul orar 08:00-13:00, pe ruta 3: Comandău – direcția Greșu (7 kilometri) până la Halom, cu pornire de la 100 de metri de ieșirea din localitatea Comandău.

Parcul – service va fi amplasat în centrul localității Comandău, și va funcționa sâmbătă și duminică, între orele 07:00 și 20:00. De asemenea, parcul – service pentru teste va fi amplasat în apropierea Pensiunii „Alpin” din localitatea Comandău, vineri, între orele 09:00 și 17:00.

Festivitatea de premiere va avea loc duminică, începând cu ora 17:00, la sala de conferințe a Hotelului TTS (Mercur) din Covasna.

Evenimentul se va desfășura sub directa supraveghere a Poliției Comandău, Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Covasna, Serviciului de Ambulanță Covasna, și a Inspectoratului de Jandarmi Județean Covasna.

Mai multe informații privind competiția pot fi accesate pe site-ul oficial www.autocrono.ro  sau pe pagina de Facebook a clubului.

Ioana Ardeleanu

Vrei să fii notificat când apare un articol nou? Abonează-te prin e-mail