
European Commission President Jean-Claude Juncker and European Council President Donald Tusk attend a news conference after the European Union leaders summit in Brussels, Belgium, June 21, 2019. REUTERS/Francois Lenoir
Preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, şi preşedintele Consiliului European, Donald Tusk, i-au mulţumit vineri, la Bruxelles, preşedintelui Klaus Iohannis pentru modul în care România a asigurat preşedinţia Consiliului Uniunii Europene.
„Sunt impresionat de ce a fost obţinut” în cele şase luni de preşedinţie română a Consiliului UE, a declarat Juncker, într-o conferinţă de presă comună cu Tusk şi cu Iohannis, după summitul european.
„Este o realizare remarcabilă pentru o primă preşedinţie. Sunt impresionat de cooperarea pe care am avut-o”, a mai afirmat preşedintele în exerciţiu în CE.
Răspunzând unei întrebări a presei, Juncker a mai precizat că a avut „aşteptări mari” înainte de preluarea preşedinţiei Consiliului UE de către România şi că „nu a fost dezamăgit”.
La rândul său, Tusk i-a mulţumit lui Iohannis pentru preşedinţia „de succes” a României la Consiliul UE.
„Au fost închise 90 de dosare legislative în ultimele 100 de zile” înainte de alegerile europene, printre care cele privind protecţia graniţelor, reducerea emisiilor de gaze şi Europa digitală, a spus preşedintele în exerciţiu al Consiliului European.
„Este impresionant”, a adăugat Tusk, care a reamintit de Summitul UE din ”frumosul Sibiu de Ziua Europei, pe care îl vom ţine minte mereu”.
„Am întâlnit mii de europeni adevăraţi. Am fost mişcat”, a spus el, răspunzând de asemenea unei întrebări a presei.
„Am vizitat de asemenea o colecţie uriaşă de tablouri. Am avut sentimentul că am atins esenţa Europei, datorită culturii, a ospitalităţii. Uneori aceste lucruri sunt mai importante decât procedurile” din UE, a mai afirmat Tusk.
Summitul de la Sibiu „a fost unul dintre cele mai impresionante momente din viaţa mea politică”, a declarat preşedintele Consiliului European.
AGERPRES


