Timp de câteva ore, locuitorii străzii Gheorghe Doja nu vor avea apă la robinete, datorită unor lucrări în rețea.

Operatorul regional Gospodărie Comunală S.A. informează locuitorii orașului Întorsura Buzăului că astăzi, 31 august 2017, începând cu orele 09.00 se va sista alimentarea cu apă potabilă pe conducta veche (Azbo 100) și se va executa cuplarea branșamentelor la conducta nouă de apă executată prin proiectul de reabilitare P.O.S. – Mediu, pe Strada „Gheorghe Doja”.

După finalizarea cuplărilor branșamentelor la conducta nouă, se va verifica alimentarea cu apă la toate locuințele vizate, astfel încât să nu rămână nici o gospodărie fără apă potabilă. După terminarea lucrării, există posibilitatea ca apa de la robinete să fie tulbure, o scurtă perioadă.

Gospodărie Comunală S.A. solicită înțelegerea cetățenilor pentru disconfortul creat.

Aceste lucrări fac parte din finalul unui proiect de 23,6 milioane de Euro, finanțat prin Programul Operațional Sectorial Mediu 2007-2013, a cărui implementare a început în luna noiembrie a anului 2012. Lucrările trebuiau finalizate în decembrie 2015, însă din cauza unui cumul de probleme cu care s-a confruntat firma executantă, acestea au ajuns abia acum în faza finală. O altă piedică întâmpinată pe parcursul proiectului a fost existența pânzei freatice, în anumite zone, foarte aproape de suprafață, ceea ce a dus la modificarea traseului conductei de apă.
Primarul orașului Întorsura Buzăului, Leca Băncilă, a menționat faptul că în acest moment se află în faza de finalizare alte două proiecte ce vizează rețeaua de apă și canalizare din oraș.

Oana-Mihaela Bărzic

 

Vrei să fii notificat când apare un articol nou? Abonează-te prin e-mail